Superpuchar dla Mistrzów i PGE Turowa

turow_zgorzelecSezon 2014/15 można uznać za otwarty. Tradycyjny już i inaugurujący kolejne rozgrywki PLK mecz o Superpuchar Polski zdobyli koszykarze mistrza kraju, PGE Turowa Zgorzelec . We własnej hali pokonali oni zdobywcę Pucharu Polski – WKS Śląsk Wrocław (85:70). Najlepszym zawodnikiem spotkania – MVP – został Michał Chyliński, autor 24pkt. Bardzo dobre zawody rozegrał też Nemanja Jaramaz, zdobywca 20pkt a kluczem do zwycięstwa okazała się wygrana walka na tablicach przez drużynę PGE Turowa, 47-27.

Zdecydowanym faworytem pojedynku o Superpuchar był mistrz Turów Zgorzelec, który nie tylko wydaje się mieć personalnie lepszy zespół, ale na dodatek grał we własnej hali. Dlatego też początek spotkania mógł być dużym zaskoczeniem, bo to Śląsk Wrocław spisywał się lepiej i po pięciu minutach prowadził 13:4. Do tego momentu gospodarze tylko raz zdobyli punkty z akcji. Wtedy ciężar gry wzięli na siebie Michał Chyliński i Nemanja Jaramaz (po 10 punktów w pierwszej kwarcie), którzy praktyczne w dwójkę zaczęli gonić rywali. Robili to na tyle skutecznie, że na niespełna dwie minuty przed końcem pierwszej kwarty był remis 15:15.

Od tego momentu na boisku kibice oglądali wyrównaną walkę i wynik długo utrzymywał się wokół remisu. Kluczowa okazała się trzecia kwarta. Przy stanie 43:43 Turów po trafieniach Jaramaza, Damiana Kuliga i świetnego w tym okresie Rumuna Vlada-Sorina Moldoveanu zdobył siedem punktów w rzędu. Wrocławianie rzutami za „trzy” próbowali szybko odrobić stratę i nawet zbliżyli się na dwa punkty (57:55), ale mistrzowie Polski, dzięki przede wszystkim zdecydowanej przewadze w grze na tablicy nie dali się już dogonić. Nadzieje Śląska zupełnie się rozwiały na początku czwartej kwarty, kiedy za pięć przewinień z boiska musiał zejść najpierw Robert Skibniewski a kilka chwil później Robert Tomaszek.

Wynik: PGE Turów Zgorzelec – Śląsk Wrocław 85:70 (21:18, 14:16, 29:23, 21:13)

Punkty:

PGE Turów Zgorzelec: Michał Chyliński 24, Nemanja Jaramaz 20, Vlad-Sorin Moldoveanu 14, Ivan Zigeranovic 7, Mardy Collins 4, Damian Kulig 4, Uros Nikolic 4, Tony Taylor 4, Jakub Karolak 3, Michael Gospodarek 1, Robert Kurzyński 0.

Śląsk Wrocław: Roderick Trice 15, Jakub Dłoniak 12, Denis Ikovlev 11, Lawrence Kinnard 8, Robert Tomaszek 8, Robert Skibniewski 6, Aleksandar Mladenovic 4, Michał Gabiński 4, Murphy Burnatowski 2, Norbert Kulon 0.