Stelmet z pierwszym Superpucharem. Ponitka MVP

tbl_politechnika_mateusz_ponitka_470aKoszykarze mistrza Polski Stelmetu BC Zielona Góra pokonali w Radomiu miejscową Rosę 67:66 w meczu o Superpuchar Polski. Zwycięskie punkty na 1.3 sekundy przed końcem uzyskał Mateusz Ponitka. Ten sam zawodnik zablokował ostatni rzut rywali.

Ponitka, który zadebiutował w Stelmecie w oficjalnym meczu, został uznany najlepszym (MVP) koszykarzem spotkania. Zdobył najwięcej punktów dla drużyny mistrza kraju i triumfatora Pucharu Polski – 26. Z drugiej strony imponował nowy nabytek Rosy – C.J. Harris (również 26 pkt).

To pierwszy Superpuchar w dorobku Stelmetu. W meczu tym rywalizuje mistrz ze zdobywcą Pucharu Polski. W minionym sezonie Stelmet sięgnął po obydwa trofea, a Rosa była finalistą PP. Radomianie, którzy w lutym w finale PP ulegli zielonogórzanom 71:77 i tym razem musieli uznać wyższość zespołu słoweńskiego trenera Saso Filipovskiego, choć prowadzili przez większą część zaciętego i ciekawego spotkania.

Podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego mieli dobry początek, gdy wygrywali 16:8, a po 10 minutach 22:16. Zielonogórzanie zdołali wyrównać w drugiej kwarcie po akcji Ponitki (28:28). Na początku czwartej kwarty gospodarze uzyskali najwyższą przewagę w spotkaniu – 61:51 w 34. min. Końcówka należała jednak do mistrzów kraju i Ponitki. Reprezentant Polski rzutem zza linii 6,75 m zmniejszył przewagę rywali do trzech punktów (61:58), zaś w ostatnich 45 sekundach zdobył cztery punkty, co dało sukces jego zespołowi. W ostatniej akcji zablokował rzut najskuteczniejszego w Rosie C. J. Harrisa.

Ponitka trafił siedem z siedmiu rzutów za dwa punkty, a w sumie 10 z 12 z gry. Miał wsparcie w Amerykaninie Dee Boost oraz we Vladzie-Sorinie Moldoveanu. Natomiast rozgrywający reprezentacji Polski Łukasz Koszarek nie mógł znaleźć drogi do kosza (spudłował wszystkie osiem rzutów), ale miał sześć asyst.

Wynik: Stelmet BC Zielona Góra – Rosa Radom 76-66 (16:22, 18:14, 16:20, 17:10)

Stelmet BC: Mateusz Ponitka 26, Dee Boost 12, Vlad-Sorin Moldoveanu 9, Szymon Szewczyk 5, Karol Gruszecki 5, Adam Hrycaniuk 4, Dejan Borovnjak 4, Nemanja Durisic 2, J. R. Reynolds 0, Łukasz Koszarek 0;

Rosa: C. J. Harris 26, Torey Thomas 14, Michał Sokołowski 8, Seid Hajric 8, Igor Zajcew 5, Daniel Szymkiewicz 2, Damian Jeszke 2, Robert Witka 1, Kim Adams 0.