TBL w liczbach po drugiej kolejce

tauronDruga kolejka TBL rozpoczęła się czwartkowym meczem w Koszalinie, w którym miejscowy AZS podejmował Turów i było to jednostronne widowisko, a zakończyła się meczem Stelmetu z Treflem, który miał być rewanżem za Superpuchar Polski i jak się okazało, po bardzo emocjonującym meczu, zakończonym dogrywką, rewanż okazał się udany.

Statystycznie najlepszy atak w drugiej kolejce zaprezentował Śląsk, który był tak krytykowany po meczu otwarcia z Anwilem. Zagrało co prawda dwóch nowych zawodników w drużynie wrocławskiej, ale Danny Gibson zdobył 6 pkt w blisko 13 minut, a Nikola Malesevic miał 2 punkty w 9 minut, więc to nie oni byli głównymi strzelbami w tym meczu. Dominique Johnson miał 17 punktów, ale przy słabej skuteczności 5/14 z gry, a Kevin Thompson dołożył 16 „oczek”, trafiając 6 z 10 rzutów. Biorąc pod uwagę wszystkich zawodników, to Śląsk uzyskał efektywność ofensywną w tym meczu 122. Słabiej wypadło chwalone po pierwszym meczu Asseco. Gdynianie mieli dopiero jedenasty atak i mimo, że trafili na wyjeździe na Anwil, który miał ofensywę, plasującą się o zaledwie jedno miejsce wyżej, to wygrać tego meczu się im nie udało.

12. AZS 80

W klasyfikacji rzutów asystowanych liderujący Stelmet, wyprzedziła Kotwica, która była tuż za ekipą z Zielonej Góry. Jednak pogodziła ich i na pierwsze miejsce zdecydowanie wskoczyła drużyna Turowa, która nie grała jeszcze swojego meczu pierwszej kolejki, przez co nie była ostatnio klasyfikowana. Turów miał aż 24 asysty przy 29 celnych rzutach w meczu w Koszalinie, a właśnie AZS z czwartego miejsca spadł na ostatnie, gdyż koszalinianie mieli zaledwie 4 asysty (czterech zawodników po jednej asyście – dramat). Po stronie Turowa sam Tony Taylor miał 9 kluczowych podań, a Łukasz Wiśniewski dołożył kolejnych 6.

33,33% – AZS

Mimo dwóch zwycięstw mistrza Polski, to nie można mówić, że ich gra powala na kolana. Najpierw męczarnie z Kotwicą, a teraz ponownie zwycięstwo dopiero po dogrywce z osłabionym Treflem. Szukając pozytywów w grze Stelmetu, to można spojrzeć na rzuty zza łuku. Podopieczni trenera Uvalina są w tym elemencie najlepszą drużyną na parkietach TBL. Oddają średnio 21 rzutów za 3 (6. wynik), ale trafiają je z ponad 40% skutecznością. Choć tutaj duet Zamojski – Koszarek robi prawie całą robotę, gdyż ma razem 13/24! Na drugim końcu Jezioro i Polpharma. W Jeziorze próbuje przede wszystkim rzucać Chase Simon, ale po 2/6 z Rosą, ostatnio miał 2/9 ze Śląskiem. Za to w Polpharmie, ci co rzucają mało czyli Jeftić z Wallem mają 100% (obaj 1/1), a ci co rzucają dużo czyli Varanauskas, Hicks, Sarzało, Radwański i Healy mają wspólnie 5 na 37. Obrona rywali jest skupiona pod koszem na Cezarym Trybańskim, przez co jest łatwiej znaleźć miejsce na obwodzie, ale może warto poszukać innego klucza do zwycięstwa.