TBL w liczbach po pierwszej kolejce

tauronZa nami inauguracyjna kolejka TBL. Już pierwsze mecze pokazały, że nie można z góry być pewnym końcowych rozstrzygnięć w poszczególnych spotkaniach, a liga w tym sezonie może być bardzo ciekawa. Mistrz kraju z Zielonej Góry męczył się z Kotwicą i wygrał dopiero po dogrywce, a AZS Koszalin, wzmocniony gwiazdą uczelni Baylor, a ostatnio MVP ligi portugalskiej LaceDariusem Dunnem przegrał ze znacznie zmienionym kadrowo Asseco Gdynia.

Ciekawą statystyką jest po pierwszej kolejce na pewno drużynowa efektywna skuteczność. Wzmocniony, by walczyć w Eurolidze Stelmet, trafił tylko 14 z 42 rzutów za 2,  ale za to 8 z 18 rzutów za 3 (choć sam Zamojski miał 5/7 w tym elemencie). Jednak mimo wysokiej skuteczności zza łuku, Stelmet miał przeciwko Kotwicy efektywną skuteczność 43.3% i był to trzeci od końca wynik w TBL w tej kolejce, więc muszą bardzo cieszyć zdobyte 2 punkty. Gospodarze mieli efg% 44.1%, ale mecz jednak przegrali. Ku zaskoczeniu wielu osób, pierwszym miejsce w tej klasyfikacji może na chwilę obecną pochwalić się Asseco. W gdyńskiej ekipie aż szóstka zawodników miała skuteczność ponad 50%.

35,71% – Śląsk

Zostając w temacie mistrz Polski, to ekipa z Zielonej Góry zajmuje za to pierwsze miejsce w klasyfikacji rzutów asystowanych i oddanych rzutów osobistych. Na 22 celne rzuty, zanotowali aż 14 asyst, a najlepiej podającym po stronie Stelmetu niespodziewanie był Aaron Cel (5 asyst). Tutaj na drugim biegunie znajduje się za to Asseco. Gdynianie mieli tylko 12 asyst przy 31 celnych rzutach z gry.

38,71% – Asseco

Stelmet przeciwko Kotwicy wymusił aż 28 przewinień, ale trzeba pamiętać, że w tym meczu grano dogrywkę. Najwięcej fauli wymusili Przemysław Zamojski  (6) oraz Erving Walker (5). Drugie miejsce w tej klasyfikacji w pierwszej kolejce zajęła Polpharma. Rywale faulowali ich 26-krotnie, a najczęściej faulowani byli Nikola Jeftić (6 razy) i Cezary Trybański (5 razy).

13 – Kotwica

Warto też wspomnieć o Śląsku, który powrócił do ekstraklasy. Mecz ich w wykonaniu był bardzo słaby (czytaj: fatalny), ale żeby nie dobijać drużyny z Wrocławia, która na pewno nie tak sobie wymarzyła ten mecz z Anwilem, można znaleźć element pozytywny. Otóż Śląsk zajmuje obecnie drugie miejsce pod względem procentu zbieranych piłek. Zebrali aż 54.9% wszystkich piłek w meczu z Anwilem (39:34) i jest to drugi wynik w TBL. Najlepszy był Kevin Thompson, który miał 9 zbiórek w 16 minut. Ślask wyprzedza tylko… a jakże, Asseco. W starciu z AZS Koszalin, gdzie po jednej stronie stali Raymond Sykes i Darrell Harris, a po drugiej wyciągnięty z pierwszej ligi Roman Szymański i Filip Zekavicić, mieli 33 zbiórki, przy tylko 25 zespołu z Koszalina.