Za nami ostatnia w tym roku kolejka Polskiej Ligi Koszykówki Mężczyzn.  Nie zabrakło sensacyjnych rozstrzygnięć, fantastycznych debiutów, popisów indywidualnych okraszonych double-double czy zmian w czołówce tabeli.

TREFL – AZS KOSZALIN 80 – 57

ANWIL – TURÓW 67 – 58

POLPHARMA – START 80 – 73

awansem ENERGA CZARNI – ROSA 83 – 74

MECZ WEEKENDU: konfrontacja Anwilu z Turowem, która pozmieniała kolejność w ligowej tabeli. Anwil głównie dzięki postawie Krzysztofa Szubargi (14pkt i 8as) zdominował drugą połowę meczu i pokonał dotychczasowego lidera. Pojedynek mógł się podobać, a obie ekipy podeszły to spotkania bardzo serio, kładąc duży nacisk na ograniczenie ofensywnych możliwości przeciwnika. Gospodarze pozwolili ekipie Miodraga Rajkovića na 19 zdobytych punktów w drugiej połowie! Ponadto team Miliji Bogicevića wygrał walkę na deskach (41-35) i popełnił mniej strat (10-14). Była to 7 wygrana zespołu serbskiego szkoleniowca w lidze, od czasów przejęcia sterów od Dainiusa Adomaitisa.

WYDARZENIA XIV DNIA:

– wielki dublet z dużą ilością zbiórek Rasida Mahalabasića (16pkt i 17zb)

– bezbłędny debiut pod względem skuteczności z gry (11-11) Dejana Borovnjaka w barwach Stelmetu

– ponadto po 2 dublety (za poziomie punktów i asyst lub zbiórek) zanotowali w jednym spotkaniu gracze Asseco Prokomu (Blassingame i Mahalbasić) oraz Stelmetu (Hodge i Borovnjak). To rzadkość na naszych parkietach by dwóch graczy jednej ekipy dokonało tego osiągnięcia.

– awans – dość niespodziewany – Trefla na pierwsze miejsce w tabeli PLK (przy porażkach Stelmetu i Turowa)

WPADKI 14 kolejki: 19 oczek Turowa podczas drugiej połowy meczu z Anwilem oraz wysoka przegrana AZS-u w Sopocie (57-80). W kategoriach sensacji trzeba traktować również porażkę niepokonanego przez 5 kolejnych kolejek Stelmetu, w Tarnobrzegu (95-99).

MVP XIV dnia: Jakub Dłoniak, za słodką zemstę pod adresem Mihailo Uvalina i 25pkt (3x3pkt) przeciwko byłemu klubowi.

NAJLEPSZY REZERWOWY 14 kolejki: ex equo Nikola Jovanović (Anwil, 15pkt i 7zb) i Rasid Mahalbasić (APG, 16pkt i 17zb)

PIĄTKA WYGRANYCH XIV DNIA: Krzysztof Szubarga (Anwil, 14pkt i 8as) – Jakub Dłoniak (Jezioro, 25pkt) –  Filip Dylewicz (Trefl, 17pkt i 6zb) – Aleksander Lichodzijewski (Polpharma, 25pkt i 7zb) – Rasid Mahalbasić (APG).

PIĄTKA PRZEGRANYCH XIV DNIA:  Walter Hodge (Stelmet, 24pkt i 10as) – Grzegorz Arabas (Kotwica, 21pkt) – Ivan Opacak (Turów, 26pkt) – Michael Kuebler (AZS, 16pkt i 4x3pkt) – Dejan Borovnjak (Stelmet, 24pkt i 10zb) –

POLSKA PIĄTKA (szóstka – ex equo Arabas i Donigiewicz) 14. WEEKENDU: Krzysztof Szubarga (Anwil) – Grzegorz Arabas (Kotwica, 21pkt) – Artur Donigiewicz (Rosa, 22pkt) – Jakub Dłoniak (Jezioro, 25pkt) – Filip Dylewicz (Trefl) – Aleksander Lichodzijewski (Polpharma, 25pkt i 7zb).

Asysty: 11 – Jerel Blassingame (APG)

Bloki: 2Filip Dylewicz i Sime Spralija (Trefl), Ruben Boykin (Anwil).

Przechwyty: 4- Xavier Alexander (Jezioro)

PODWÓJNI ZDOBYWCY:

24pkt i 10as Waltera Hodge’a ze Stelmetu

24pkt i 10zb Dejana Borovnjaka ze Stelmetu

11pkt i 10zb Darrela Harrisa z AZS-u

16pkt i 17zb Rasida Mahalbasića z APG

18pkt i 11as Jerela Blassingame’a z APG

ZESPÓŁ XIV KOLEJKI: Anwil Włocławek za awans na 5 lokatę w TBL, po wygranej nad Turowem. To najwyższa pozycja włocławian od początku rozgrywek 2012-13.