USA zmierzy się z Australią w finale MŚ U17

USA dzięki dobrej grze w drugiej połowie odjechało Hiszpanii i wygrało pierwszy półfinał 95-66. W walce o drugie miejsce w finale Australia pokonała Chorwację 83-71. Finał Mistrzostw Świata do lat 17 już jutro w Kownie. W meczu o piąte miejsce zagra Argentyna z Kanadą po tym jak pokonały odpowiednio Czechy i Chiny. Dziewiąte miejsce zapewniła sobie Litwa wygrywając z Francją, a na jedenastym uplasowała się Korea Południowa po pokonaniu Egiptu.

W statystykach indywidualnych niewiele się zmieniło. Wśród strzelców nadal przewodzą Gabriel Deck (Argentyna) ze średnią 20,9 i Mario Hezonja (Chorwacja) ze średnią 20,4 punktu na mecz. Najlepiej zbierającym pozostał Qi Zhou (Chiny) zbierający średnio 10,3 piłki na mecz, a najlepiej asystującym Radovan Kouril (Czechy) zaliczający 9,3 asysty na mecz.

USA – Hiszpania 95-66

9. Justise WINSLOW (USA)

Hiszpanie lepiej zaczęli spotkanie z obrońcami tytułu grającymi bez swojego czołowego gracza Jabari Parkera, który zmaga się z kontuzją. Dodatkowo w ciągu pierwszych 3 minut 3 faule złapał inny czołowy gracz reprezentacji USA  środkowy Jahlil Okafor. Pomimo osłabień rywali reprezentacja Hiszpanii miała dużo problemów z bardziej atletycznymi Amerykanami. Przy prowadzeniu 32-30 w drugiej kwarcie ich największa gwiazda środkowy Ilimaine Diop złapał 3 faul i dodatkowo przewinienie techniczne. Diop musiał usiąść na ławce, a to pozwoliło wyjść zespołowi USA na 6 punktowe prowadzenie w połowie spotkania. Po przerwie wykorzystując brak Diopa, Jahlil Okafor poprowadził natarcie swojej reprezentacji, które szybko zwiększyło ich prowadzenie do 12 punktów. Nawet powrót na parkiet mającego 4 faule Diopa niewiele pomógł przeciw rozpędzonym Amerykanom, którzy do końca meczu powiększali swoją przewagę. Wchodzący z ławki Justise Winslow dał zespołowi dużo energii i zdobył trzecie z rzędu double-double notując 17 punktów i 13 zbiórek. 13 punktów dołożył Colin Frankamp, a po 12 Jahlil Okafor i Stanley Johnson dodając odpowiednio 5 i 6 zbiórek. Dla Hiszpanii najwięcej punktów zdobyli Alberto Martin i Andreu Adrover po 8, ale łącznie popełnili również 11 start. Zawiedli zupełnie liderzy: Ilimaine Diop miał tylko jeden celny rzut z gry, zdobył 6 punktów i 2 zbiórki, a Augusti Sans wszystkie 6 swoich punktów zdobył z rzutów osobistych, a do tego miał 6 asyst i 6 strat.

Australia – Chorwacja 83-71

5. Mirko DJERIC (Australia)

Lider Chorwatów Mario Hezonja grał od początku meczu jakby sam chciał go wygrać dla swojego kraju. Już po pierwszej kwarcie miał 10 punktów dając swojej reprezentacji prowadzenie 24-21. Jednak po drugiej stronie parkietu szalał inny strzelec Mirko Djerić, który trafił trzy trójki w trakcie runu 14-0 Australijczyków, który dał im prowadzenie 37-31. W trakcie pierwszej połowy rozgrywający Aussie miał 18 punktów zdobytych po 6 celnych z 7 oddanych rzutów z dystansu i dołożył do tego 7 asyst prowadząc swój zespół do prowadzenia w przerwie 42-35. Australijczycy w drugiej połowie powiększyli swoją przewagę do 19 punktów po kolejnej trójce Djericia prowadząc 62-43. Do końca spotkania Chorwaci próbowali zniwelować przewagę w czwartej kwarcie zbliżając się nawet na 7 punktów po trójce Hezonji. Jednak nie wystarczyło to na bardzo dobrze grających Australijczyków, którzy dowieźli zwycięstwo do końca. Mirko Djerić, w drugiej połowie nie grał już tak fenomenalnie i mecz zakończył z 21 punktami przy 7/11 za 3, do tego miał 9 asyst i 3 przechwyty. Dante Exum dołożył 18 punktów, a Jack Purchase 12, dla zabójczej w tym meczu na dystansie reprezentacji Australii (15/36 zza łuku). Dla Chorwatów 28 punktów i 7 zbiórek zdobył Mario Hezonja, ale miał tylko 4-na-14 za trzy. Wspierał go 16-letni środkowy Marko Arapović, który rzucił 17 punktów i miał 6 zbiórek.

Argentyna – Czechy 78-70

Najwięcej punktów dla Argentyny zdobył Gabriel Deck – 28 i dołożył do tego 9 zbiórek. W reprezentacji Czech najlepiej spisywał się Jiri Dedek, który zakończył mecz z 15 punktami.

Chiny – Kanada 64-68

Kanadyjczyków do zwycięstwa poprowadził 15-letni Justin Jackson zdobywca 23 punktów, 7 zbiórek i 5 przechwytów. W reprezentacji Chin po 21 punktów zdobyli Xiao Peng Guo i Qi Zhou.

Francja – Litwa 64-75

Dla zwycięskiej Litwy najwięcej 19 punktów zdobył Ernestas Serkevicius, jednak najlepiej na parkiecie prezentował się Damien Inglis, który uzbierał 21 punktów, 16 zbiórek i 5 przechwytów.

Korea Południowa – Egipt 89-83

Dla Korei 29 punktów, 7 przechwytów i 6 zbiórek zdobył Nakhyeon Kim. W drużynie Egiptu najlepiej spisał się Ehab Amin, który miał 20 punktów i 6 zbiórek.