Podsumowanie grudnia w TBL.

Za nami kolejny miesiąc rozgrywek w Tauron Basket Lidze. Okres przedświąteczny i między świąteczny przyniósł nam pięć ciekawych kolejek i zaskakujące rozstrzygnięcia. Postarajmy się w kilku pytaniach i wspólnie podsumować zimowy miesiąc. Oto komplet pytań jaki zadała sobie nasza redakcja (poniżej znajdziecie odpowiedzi na nie):

1. Czy po zastąpieniu Tomasza Jankowskiego Mihailo Uvalinem, spodziewasz się jeszcze jednej rotacji trenerskiej w TBL? przypominając, że dotychczas pracę w PLK stracili Zoran Sretenović czy Tomasz Herkt?

2.Który z trenerów wywarł na Tobie najlepsze wrażenie i dlaczego?

3.Najlepszy transfer do PLK w tym sezonie i po 18.kolejkach wg Ciebie to..

4.Piątka najlepszych graczy ligi obecnie to..

5.Które spotkanie z dotychczasowych oceniłbyś jako te najciekawsze?

6.Wpadka miesiąca grudnia w TBL to?

1. Czy po zastąpieniu Tomasza Jankowskiego Mihailo Uvalinem, spodziewasz się jeszcze jednej rotacji trenerskiej w TBL? przypominając, że dotychczas pracę w PLK stracili Zoran Sretenović czy Tomasz Herkt?

Mac: Nie spodziewam się w chwili obecnej jakiś zawirowań na trenerskich stołkach. Ewentualnie nie zdziwię się jeśli pracę straci Milija Bogicević z PBG Basket Poznań.

Woy: Do końca sezonu zostało niewiele kolejek więc myślę, iż to koniec zmian na stołkach.

Gladysh: Wygląda na to, że prawdopodobnie raczej trenerzy powinni wytrzymać na swoich stanowiskach.

2.Który z trenerów wywarł na Tobie najlepsze wrażenie i dlaczego?

Mac: Jacek Winnicki z Turowa Zgorzelec. Wiadomo, że ten zespół jak każdy ma wzloty i upadki, ale jest na czele naszej ligi. Turów naprawdę bardzo przyjemnie się ogląda, co bez wątpienia w dużej mierze jest zasługą trenera Winnickiego.

Woy: Miodrag Rajković za swoją konsekwencję przy prowadzeniu nowego Śląska i elementy defensywy wykorzystywane w grze, w zależności od ustawienia ataku przeciwnika. W polskich realiach ciężko o tak dużą cierpliwość do wybranych we wrześniu graczy – którzy nie imponowali na starcie – przegrywając mecz za meczem. Chęci ogrywania ich i zmieniania ich zadań oraz założenia treningowe w końcu się opłaciły. O niektórych zawodnikach prasa pisała ,że są „do zwolnienia” (sam nie byłem przekonany choćby do postawy Paula Grahama a najbardziej przekonywał mnie Aleksandar Mladenović).  Tymczasem nazwiska takie jak Calhoun, Graham, Bogavac, Mladenovic oraz Vairogs czują się z miesiąca na miesiąc pewniej w Polsce i mają coraz większy wpływ na wyniki swojej drużyny tj. Śląska poprawiając w meczach swoje najlepsze osiągnięcia (Calhoun 32 oczka w Koszalinie, Bogavac 37 pkt w Poznaniu, a Graham 10 asyst przeciwko Siarce).

Gladysh: Miodrag Rajkovic. Śląsk pod dowództwem Serba radzi sobie coraz lepiej i jest jednym z głównych kandydatów do zajęcia miejsca w pierwszej piątce. Po czterech porażkach na początku sezonu wielu ekspertów już zwalniało Rajkovica z jego stanowiska. Przemysław Koelner wytrzymał tą krytykę i zatrzymał swojego trenera. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że był to jego najlepszy ruch. Wrocławianie grają coraz lepiej i widać świetne zgranie zespołu.

3.Najlepszy transfer do PLK w tym sezonie i po 18.kolejkach wg Ciebie to..

Mac: Najlepszy transfer według mnie to cały czas Łukasz Koszarek do Trefla Sopot. Popularny „Koszar” okazał się prawdziwą gwiazdą jakiej ta liga potrzebuje. Jest prawdziwym liderem i mózgiem swojej drużyny. Na dodatek jest naszym rodakiem, a to cieszy jeszcze bardziej.

Woy: Stanley Burrell do Energii Czarnych. Uważam ,że jest graczem bardziej kompletnym od Jerrela Blassingame’a, który prowadził Pantery do medalu przed niespełna rokiem. Burrell koncertowo zagrał spotkanie w Sopocie i o mały włos był od wygrania jego dla swojej drużyny. Ciężko z reguły jest zastąpić dobrego rozgrywającego jakim był Blassingame, a jemu się to udało z nawiązką. Oczywiście, gdyby nie powrót Ganiego Lawala do USA, potem wybór ligi chińskiej, to gracz Zastalu byłby wg mnie numerem 1. Tuż za nimi Corsley Edwards, który daje Anwilowi nadzieje na medal.

Gladysh: Aleksandar Mladenovic. Dawno nie było w polskiej lidze tak niezwykłego środkowego. Niby wykonuje tylko jeden manewr pod koszem, ale nie trafił się jeszcze defensor, który byłby w stanie go powstrzymać. Jego współpraca dwójkowa z Robertem Skibniewskim to wzór do naśladowania, ale i przykre potwierdzenie, że TBL jest dość słaba ligą, skoro nikt nie potrafi bronić przeciwko oczywistym zagraniom wrocławian.

4. Piątka najlepszych graczy ligi obecnie to..

Mac: Łukasz Koszarek – Walter Hodge – George Reese – Damian Kulig – Corsley Edwards

Woy: Walter Hodge – Stanley Burrell – Daniel Kickert – Corsley Edwards – George Reese

Gladysh: Łukasz Koszarek – Walter Hodge – Daniel Kickert – Aleksandar Mladenovic – Corsley Edwards

5. Które spotkanie z dotychczasowych oceniłbyś jako te najciekawsze?

Mac: Było kilka ciekawych spotkań, ale ciężko mi jest wytypować to jedno…

Woy: Mecz z dogrywką w Sopocie, pomiędzy Turowem i Treflem (z niesamowitym Łukaszem Wiśniewskim). Potem wrocławskie derby Śląska z Turowem (i powrót 41-letniego Adama Wójcika). Następnie tęgie lanie jakie sprawili Polpharmie Akademicy z Warszawy (72-92).

Gladysh: Zdecydowanie mecz Śląska z Turowem we Wrocławiu. Szkoda, że widowisko chcieli trochę popsuć sędziowie, ale gdyby w każdym meczu było tyle emocji, co wtedy w Orbicie, to hale w TBL były by zawsze pełne. No i ten magiczny powrót Adama Wójcika…

6.Wpadka miesiąca grudnia w TBL to?

Mac: Porażki Turowa Zgorzelec z Kotwicą Kołobrzeg oraz PBG Basket Poznań.

Woy: 78-103 AZS-u Koszalin z Andrejem Urlepem przeciwko Śląskowi Wrocław.

Gladysh: Turów – PBG 74-75. W jakim dołku nie byłby Turów, to z poznaniakami nie mogli przegrać…

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *