Siarka przegrała z Zastalem i oddaliła się od czołowej szóstki

Popisowy występ Waltera Hodge’a na pograniczu triple-double.

Drugi mecz, druga wygrana. Tak w wielkim skrócie można podsumować dotychczasową pracę z ekipą Zastalu Zielona Góra, Serba Mihailo Uvalina. Przez tydzień pracy w Winnym Grodzie ex trener Polpaku Świecie wyciągnął Zastal z niekorzystnego bilansu 1-4 w ostatnich, grudniowych spotkaniach do 3-4 i awansu na 6. lokatę w tabeli TBL.

Dzisiejszy, transmitowany przez TVP Sport mógł się podobać kibicom koszykówki, a obie drużyny prezentowały efektowny dla oka basket. Górą jednak okazała się zespołowość przyjezdnych.

Siarka przegrała pierwsze od 2 miesięcy spotkanie na własnym parkiecie, a głównym ich katem okazał się Walter Hodge, bardzo umiejętnie kreujący grę zielonogórzan. Gracze Uvalina od pierwszych minut spotkania starali się narzucić swój styl gry rywalom a dobrze dysponowani rzutowo – Hodge, Chanas i Sroka – dziurawili obronę miejscowych – zdobywając łącznie 56 oczek.

Kluczowa dla losów pojedynku okazała się defensywa (z jednej strony – tarnobrzeskiej mniej zespołowa, z drugiej – zielonogórskiej coraz bardziej składna). O ile pod koniec pierwszej kwarty i na początku drugiej można było oglądać efektowne bloki Przemysława Karnowskiego i J.T. Tillera (Siarka miała ich 7 a Zastal tylko 1) to w drugiej połowie można było odnieść wrażenie, iż tylko goście przykładają się do niezwykle ważnego elementu gry.

Przyjezdni zdominowali walkę na tablicach – 32:26 – i głównie dzięki postawie Kirka Archibeque’a (9) oraz Waltera Hodge’a (8) dominowali w tym elemencie gry. Hodge i spółka również agresywniej bronili na obwodzie zatrzymując gospodarzy na 54% skuteczności z gry. Siarka wypadła w tym aspekcie dużo gorzej niż Zastal (62%).

Zastal swoją przewagę udokumentował na przestrzeni trzeciej odsłony, kiedy zatrzymał graczy trenera Szczubiała na 15 punktach, samemu aplikując rywalom 22. 8-punktowa przewaga na starcie ostatniej kwarty oraz doskonała forma Waltera Hodge’a (24pkt,9as,8zb) pozwoliła przyjezdnym na 10. wygraną w sezonie, a zarazem 6. wyjazdową. Tylko Turów, Czarni i Trefl (po 7) lepiej prezentują się na wyjazdach podczas sezonu 2011-12. Siarka zajmuje 7 miejsce ale ma o jeden mecz rozegrany więcej od swoich ostatnich rywali (18 i 17).

Siarka Jezioro Tarnobrzeg – Zastal Zielona Góra 82:96 (23:24, 23:23, 15:22, 21:27)

Siarka Jezioro Tarnobrzeg: Miller 19 (5×3), Piechowicz 17 (2×3), Barycz 7 (1×3), Wyka 6, Karnowski 3, Corbett 7 (1×3), Tiller 12, Doaks 11.

Zastal Zielona Góra: Dłoniak 4, Flieger 6, Mirković 6, Chanas 17 (1×3), Hodge 24, Stelmach 12 (2×3), Sroka 15 (3×3), Archibeque 12, Rajewicz 0.