Udany start przygotowań do Eurobasketu 2015, Polska ogrywa Czechy

DBReprezentacja Polski koszykarzy w swoim pierwszym tego lata meczu kontrolnym wygrała w Wałbrzychu z Czechami 70:52. Obydwie drużyny przygotowują się do wrześniowego EuroBasketu.

W spotkaniu w nowoczesnym ośrodku Acqua Zdrój w reprezentacji Polski zabrakło w sobotę Mateusza Ponitki, który musiał się poddać zabiegowi dentystycznemu oraz Michała Chylińskiego, narzekającego na drobny uraz pachwiny.

Polacy rozpoczęli spotkanie piątką z dwoma debiutantami A.J. Slaughterem i Karolem Gruszeckim oraz Damianem Kuligiem, Adamem Waczyńskim i Przemysławem Karnowskim.

Pierwsze minuty układały się po myśli rywali, którzy uzyskali sześciopunktowe prowadzenie (14:8), ale w końcówce inauguracyjnej kwarty po trzypunktowych rzutach Przemysława Zamojskiego i dwukrotnie imponującego skutecznością z dystansu Dardana Berishy biało-czerwoni objęli prowadzenie 17:14, którego już nie oddali.

W drugiej kwarcie powiększyli je do dziewięciu punktów (32:23 w 19. minucie) po ekwilibrystycznym wejściu pod kosz Slaughtera i wolnych Karnowskiego. Podopieczni trenera Mike’a Taylora w trzech pierwszych kwartach imponowali szczególnie rzutami z dystansu (w całym meczu 13 celnych na 35 prób, rywale – 2 na 16). Po takich ich akcjach Slaughtera i Arona Cela przewaga wzrosła do 40:25 w 23. minucie.

W końcówce trzeciej odsłony rywalom udało się zmniejszyć straty do siedmiu punktów (47:40), ale na więcej nie było ich stać przeciwko dobrze broniącym Polakom. W czwartej kwarcie, w której swoje pierwsze punkty po asyście Slaughtera zdobył Marcin Gortat (akcja z faulem), rozpoczynający dopiero przygotowania z kadrą, gospodarze powiększyli przewagę do 18 punktów.

Przed rokiem w towarzyskim dwumeczu z Czechami biało-czerwoni przegrali w Wałbrzychu 65:70 i zwyciężyli 75:73. Czesi pokonali także Polaków dwa lata temu podczas EuroBasketu na Słowenii (69:68).

W niedzielę o godz. 12 oba zespoły rozegrają w Wałbrzychu drugie spotkanie kontrolne, tym razem bez udziału publiczności.

Kolejnymi etapami przygotowań biało-czerwonych do mistrzostw Europy będą: turniej na Łotwie (7-8 sierpnia), gdzie zmierzą się z gospodarzami i Słowenią, mecz z Hiszpanami w Santander (15 sierpnia) i dzień później w tym samym mieście spotkanie z Angolą lub Senegalem. Potem podopieczni Taylora wystąpią w turniejach w Niemczech (21-23 sierpnia) z gospodarzami, Turcją i Łotwą, a na koniec przed własną publicznością w Bydgoszczy (28-30 sierpnia) spotkają się z Belgią, Macedonią i Islandią.

Wynik: 70:52 (17:14, 17:11, 15:15, 21:12) dla Polski

Polska – Dardan Berisha 11, Adam Waczyński 10, Przemysław Karnowski 10, A.J. Slaughter 9, Damian Kulig 8, Aleksander Czyż 5, Marcin Gortat 3, Karol Gruszecki 3, Aaron Cel 3, Przemysław Zamojski 3, Robert Skibniewski 2, Adam Hrycaniuk 2, Michał Sokołowski 1, Łukasz Koszarek 0.

Najwięcej punktów dla Czech: Pavel Houska 9, Tomas Satoransky 8, David Jelinek 8, Patrik Auda 8.