Podsumowanie XIX kolejki TBL (+ AZS-Stelmet)

Za nami 19. już kolejka TBL, w której doszło do kilku interesujących rozstrzygnięć, wciąż jednak nie wiemy, jaki zespół zajmie pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej i jakie będą składy obu szóstek.
Do najciekawszego starcia doszło w Zgorzelcu, gdzie faworyzowany Turów nieznacznie pokonał Rosę Radom 68:65, choć po 10 minutach prowadził aż 26:8. W telewizyjnym hicie Polsatu
emocji nie było – Trefl bardzo łatwo pokonał Czarnych Słupsk 89:72 i umocnił się za plecami prowadzącego Stelmetu, który nie dał szans w Tarnobrzegu Jeziorowcom i zrewanżował się za pucharową wpadkę – wynik 90:71 mówi sam za siebie. Pewne zwycięstwo odniósł też Anwil, który pokonał u siebie Polpharmę Starogard Gdański 85:74, a w kluczowym dla wyścigu o górną szóstkę meczu Asseco wygrało w Gdyni z beznadziejnym tego dnia Śląskiem Wrocław 64:52 – czwarta z rzędu przegrana wrocławian praktycznie pozbawiła ich szans na awans.
W najmniej emocjonującym spotkaniu AZS Koszalin zdemolował u siebie Kotwicę Kołobrzeg 95:63, z kolei w najbardziej emocjonującym meczu, zaległym spotkaniu 15. kolejki, ten sam AZS wygrał u siebie z faworyzowanym Stelmetem 66:64 i wrócił do walki o górną szóstkę. Mistrzowie Polski natomiast przerwali serię siedmiu wygranych z rzędu!

Piłki i kosz

WYNIKI:

PGE Turów Zgorzelec – Rosa Radom 68:65 (26:8, 16:15, 11:24, 15:18)

Turów: Tony Taylor 16, Damian Kulig 14, J.P. Prince 12, Jakub Karolak 14, Filip Dylewicz 5, Mike Taylor 3, Ivan Zigenarovic 3, Denis Krestinin 1, Piotr Stelmach 0.

Rosa: Łukasz Majewski 16, Jakub Dłoniak 15, Korie Lucious 13, Kirk Archibeque 10, Robert Witka 9, Kamil Łączyński 2, Kim Adams 0, Damian Jeszke 0, Jakub Zalewski 0, Hubert Radke 0.

Trefl SopotEnerga Czarni Słupsk 89:72 (25:14, 32:18, 18:17, 14:23)

Trefl: Waczyński 26, Vasiliauskas 19, Jeter 14, Gadri-Nicholson 13, Majstorović 7, Leończyk 4, Stefański 3, Buterlevicius 3, Michalak 0, Jaśkiewicz 0, Brembly 0.

Energa Czarni: Śnieg 13, Trice 12, Hulls 12, Zimmerman 8, Taylor 8, Stutz 7, Dutkiewicz 5, Mokros 4, Nowakowski 3.

AZS Koszalin – Kotwica Kołobrzeg 95:63 (17:12, 21:16, 24:20, 33:15)

AZS: Brandwein 23, Robinson 18, Henry 12, Mielczarek 8, Trybański 7, Wołoszyn 7, Harris 6, Raczyński 4, Dunn 4, Dąbrowski 3, Czubak 3, Wrona 0.

Anwil Włocławek Polpharma Starogard Gdański 85:74 (25:15, 17:23, 18:18, 25:18)

Kotwica: Arabas 17, Rosinski 15, Parks 13, Bigus 6, Montgomery 5, Ciechociński 5, Goiński 2, Piechowicz 0.

Anwil: Dulkys 27, Graham 14, Kostrzewski 12, Witliński 10, Callahan 8, Hajrić 7, Sokołowski 5, Mijatović 2, Pamuła 0.

Polpharma: Hicks 18, Varanauskas 13, Eldridge 12, Kosiński 9, Strzelecki 6, Jeftić 5, Wall 5, Johnson 4, Kukiełka 2.

Stabill Jezioro Tarnobrzeg – Stelmet Zielona Góra 71:90 (12:25, 16:26, 22:17, 21:22)

Stabill Jezioro: Fitzgerald 16, Allen 12, Goffney 11, Doaks 10, Nowakowski 10, Hamilton 8, Łukasiak 4, Patoka 0, Krajniewski 0.

Stelmet: Zamojski 20, Dragicević 20, Cel 11, Eyenga 9, Chanas 8, Brackins 8, Sroka 7, Hrycaniuk 3, Kucharek 2, Koszarek 2, Cesnauskis 0.

Asseco Gdynia – WKS Śląsk Wrocław 64:52 (18:9,18:14,15:15,13:14)

Asseco: Walton 25, Szczotka 11,Kowalczyk 8, Seweryn 7, Dimitriev 5, Szymański 4, Matczak 2, Galdikas 2, Frasunkiewicz 0, Żołnierewicz 0.

WKS Śląsk: Johnson 10, Hyży 10, Skibniewski 8, Kikowski 5, Gibson 5, Miller 4, Malasević 4, Gabiński 4, Parzeński 1, Sulima 1, Mroczek-Truskowski 0.

AZS Koszalin – Stelmet Zielona Góra 66:64 (22:19, 15:17, 18:12, 11:16)

AZS: Jeff Robinson 21, Darrell Harris 14, Lace Darius Dunn 10, Oded Brandwein 7, Bartłomiej Wołoszyn 5, Cezary Trybański 4, Piotr Dąbrowski 3, Artur Mielczarek 2, Maciej Raczyński 0.

Stelmet: Vladimir Dragicevic 17, Przemysław Zamojski 12, Mantas Cesnauskis 9, Aaron Cel 7, Christian Eyenga 7, Łukasz Koszarek 7, Kamil Chanas 3, Adam Hrycaniuk 2, Craig Brackins 0.

Wydarzenia i ciekawostki XIX kolejki:

– Serie w toku: Trefl wygrał czwarte spotkanie z rzędu, Turów zaś ósmy, co jest najlepszą trwającą serią w lidze. Śląsk Wrocław przegrał po raz czwarty z rzędu, Kotwica natomiast przegrała już po raz ósmy, co jest rekordem tego sezonu!
Stelmet przegrywając wczoraj z AZS-em przerwał serię siedmiu kolejnych wygranych!
– W 1. kwarcie meczu z Asseco gracze Śląska trafili tylko 2 z 15 rzutów (łącznie rzucili 9 pkt.), a w całej pierwszej połowie zdobyli tylko 23 punkty. W całym meczu gracze Śląska trafiali na zaledwie 30% skuteczności.
– Rekordowe ilości pudeł w tej kolejce: Fiodor Dmitriew spudłował aż 12 rzutów (w tym wszystkich 5 prób z dystansu), Andrew Fitzgerald 13, a Matthew Rosiński aż 15!
– Andrew Fitzgerald i Kirk Archibeque  zebrali po 7 piłek w ataku.
– Matthew Rosiński w meczu z AZS-em został zablokowany aż 4 razy.
– W meczu AZS-Kotwica gospodarze zdobyli aż 58 punktów spod kosza (rekord tego sezonu), mieli też znacznie więcej przechwytów (16:5), co przełożyło się na znacznie więcej punktów po szybkim ataku (33:10) i po stratach przeciwnika (29:8).
– W meczu AZS-Stelmet Akademicy aż 54 z 66 punktów zdobyli spod kosza (w tym pierwsze 32 punkty – oba wyniki są rekordami sezonu). AZS wygrał, mimo że trafił tylko 2 z 16 rzutów za trzy (12,5%!).

HIT KOLEJKI:

Turów-Rosa

Najbardziej zacięty mecz kolejki, choć wydawało się, że wynik rozstrzygnął się w pierwszej kwarcie, wygranej przez Turów różnicą aż 18 punktów. Druga połowa należała jednak do Rosy, która była bardzo bliska sprawienia niespodzianki – ostatecznie wygrali gospodarze, ale emocji nie brakowało do ostatnich sekund.

AZS-Stelmet

Świetny mecz w Koszalinie – po 40 minutach niezwykle zaciętej gry osłabieni brakiem swojego lidera (zawieszonego za doping Seka Henry’ego) gospodarze pokonali Stelmet 66:64 i przerwali zwycięską passę Mistrzów Polski. W ostatnich sekundach szansę na zmianę wyniku miał jeszcze Łukasz Koszarek, ale jego trójka okazała się niecelna.
Więcej o meczu.

MVP XIX kolejki: Jeff Robinson (średnie za dwa mecze: 19,5 pkt., 7,0 zb., 18/26 z gry)

Najlepszy rezerwowy: Oded Brandwein (śr. za dwa mecze: 15,0 pkt., 4,5 as.)

Piątka najlepszych XIX:  A.J. Walton – Deivydas Dulkys – Adam Waczyński – Jeff Robinson – Vladimir Dragicević

Druga „5″: Oded Brandwein – Sarunas Vasilauskas – Przemysław Zamojski – Mikołaj Witliński – Darrell Harris

Trzecia „5″: Roderick Trice – Sek Henry – Jakub Karolak – J.P. Prince – Kirk Archibeque

wyróżnienie: Terrell Parks, Yemi Gadri-Nicholson, Damian Kulig, Grzegorz Arabas, Andrew Fitzgerald, Chaisson Allen, Nicchaeus Doaks, Aaron Cel

Polska piątka kolejki: Oded Brandwein – Przemysław Zamojski – Adam Waczyński – Mikołaj Witliński – Damian Kulig

Najlepsza drużyna XIX kolejki: AZS Koszalin

Zdemolowanie słabiutkiej w tym roku Kotwicy to jeszcze nie powód do dumy, ale pokonanie Mistrzów Polski i to bez kapitana, lidera drużyny i najlepszego strzelca w jednej osobie to już wielki wyczyn: tym bardziej, że taktyka trenera Okorna jeszcze do meczowego ranka opierała się na Henrym. Warto też zauważyć, że w żadnym innym meczu w tym sezonie Stelmet nie zdobył tak niewielkiej liczby punktów (64)!.