Świetny mecz i udany rewanż Turowa w Doniecku

Koszykarze PGE Turowa Zgorzelec w 12. kolejce Ligi VTB pokonali na wyjeździe BC Donieck 86:67. To czwarta wygrana wicemistrzów Polski w rozgrywkach a druga z rzędu po ostatnim zwycięstwie – w Zgorzelcu – z Nymburkiem. Tryumf w Doniecku okazał się też pierwszym wyjazdowym w obecnej edycji ligi VTB. Bohaterem potyczki okazał się J.P. Prince, który imponował wszechstronnością na poziomie 22pkt-8zb-5as-3przech-2blk. Z kolei zamieszany w aferę dopingową Damian Kulig dołożył 20pkt i 8zb.

Wygrana w Doniecku przyszła koszykarzom Turowa nieoczekiwanie łatwo, głównie dzięki ofensywie z pierwszej kwarty, wygranej 31-17. Wicemistrzowie Polaki dominowali na boisku i notowali znacznie lepsze statystyki od rywali; 46-34 w zbiórkach, 61-46% z gry, 28-17% w rzutach za trzy punkty.

Bolączką miejscowych była liczba 17. przestrzelonych rzutów wolnych. BC Donieck trafiał na 55% skuteczności z linii, natomiast goście na 80%. Do udanych kolejnego występu przeciwko wicemistrzowi Polski tym razem nie zapisze Ben McCauley. Ex gracz Polpharmy trafił tylko 1 z 9 prób rzutów i zakończył mecz na 4 oczkach.

Momentum gry Turowa okazała się czwarta kwarta, w której goście zatrzymali miejscowych na 7 zdobytych punktach, aplikując rywalom o 8 więcej (15-7).

Wygrana pozwoliła zespołowi Miodraga Rajkovića przesunąć się z dziewiątej na ósmą pozycję w grupie A. Gdyby udało się zachować to miejsce do końca fazy grupowej, wówczas zgorzelczanie awansowaliby by do drugiej rundy. W następnej kolejce Turów podejmie Kalev Tallinn (16. lutego).

Wynik: BC Donieck – PGE Turów Zgorzelec 67:86 (17:31, 19:21, 24:19, 7:15)

BC Donieck: Lypowyj 20, Killingsworth 18, Korniejenko 10, Cincadze 6, King 5, McCauley 4, Gliebow 4, Ikowlew 0, Burienko 0.

Turów: Prince 22, Kulig 20, Wiśniewski 11, Dylewicz 11, Stelmach 6, Zigeranovic 6, M. Taylor 5, T. Taylor 5, Karolak 0.