Podsumowanie XVI kolejki TBL

Za nami już 16. kolejka naszej ukochanej TBL – najbardziej zacięta ze wszystkich, jakie oglądaliśmy do tej pory. Aż cztery z sześciu spotkań zakończyły się różnicą nie większą, niż 5 punktów, a wynik do ostatnich sekund tych spotkań pozostawał sprawą otwartą. Ostatecznie triumfowali jednak faworyci – Turów wymęczył zwycięstwo w Starogardzie Gdańskim i pokonał Polpharmę 82:79. Po dramatycznej końcówce w Zielonej Górze Stelmet ostatecznie pokonał Rosę Radom 91:89, która bliska była zniwelowanie niemal 30-punktowej straty. Bliscy sprawienia niespodzianki byli też gracze Jeziora Tarnobrzeg, którzy jednak ostatecznie ulegli u siebie Treflowi Sopot 74:77. Emocji nie zabrakło także we Włocławku, gdzie mimo 23-punkotwego prowadzenia Anwil do ostatniej minuty nie był pewien wygranej nad AZS-em Koszalin. Ostatecznie triumfowali jednak włocławianie – 75:70 – a Akademicy przegrali po raz trzeci z rzędu.
Pewne zwycięstwa odnieśli natomiast Czarni, którzy w Słupsku wysoko – 84:66 – pokonali Śląsk, a także Asseco Gdynia, które w Kołobrzegu nie dało szans Kotwicy i wygrało 75:63.

tauron

WYNIKI:

Polpharma Starogard GdańskiPGE Turów Zgorzelec 79:82 (16:29, 17:19, 25:12, 21:22)

Polpharma: Varanauskas 19, Kosiński 15, Jeftić 14, Kukiełka 11, Johnson 10, Eldridge 8, Trybański 2, Radwański 0, Hicks 0.

PGE Turów: Wiśniewski 19, Prince 18, Zigeranović 15, T. Taylor 13, Kulig 9, Dylewicz 4, M. Taylor 2, Krestinin 2, Stelmach 0, Karolak 0.

Stelmet Zielona Góra – Rosa Radom 91:89 (28:15, 10:15, 33:20, 18:39)

Stelmet: Koszarek 23, Eyenga 19, Dragicević 16, Chanas 15, Cel 7, Sroka 4, Brackins 3, Cesnauskis 2, Hrycaniuk 2, Walker 0.

Rosa: Lucious 24, Archibeque 21, Zalewski 10, Adams 8, Jeszke 7, Dłoniak 6, Radke 5, Majewski 4, Łączyński 2, Witka 2, Kardaś 0.

Kotwica Kołobrzeg – Asseco Gdynia 63:75 (4:22, 17:23, 19:13, 23:17)

Kotwica: Callahan 22, Sapp 13, Johnson 9, Parks 8, Piechowicz 7, Bigus 4, Wichniarz 0.

Asseco: Dmitriew 24, Frasunkiewicz 14, Kowalczyk 12, Szymański 8, Seweryn 7, Walton 6, Szczotka 2, Galdikas 2, Matczak 0.

Stabill Jezioro Tarnobrzeg – Trefl Sopot 74:77 (21:20, 20:18, 16:18, 17:21)

Jezioro: Fitzgerald 22, Allen 20, Doaks 12, Goffney 7, Krajniewski 5, Łukasiak 4, Patoka 2, Nowakowski 2.

Trefl: Gadri-Nicholson 19, Vasiliauskas 18, Leończyk 15, Waczyński 13, Jeter 8, Michalak 2, Stefański 2, Roszyk 0, Majstorović 0, Brembly 0.

Anwil WłocławekAZS Koszalin 75:70 (26:8, 12:15, 21:23, 16:24)

Anwil: Katnić 22, Hajrić 13, Mijatović 11, Kostrzewski 10, Sokołowski 8, Dulkys 8, Pamuła 3, Witliński 0.

AZS: Henry 26, Sykes 14, Labović 10, Brandwein 7, Dąbrowski 6, Wołoszyn 5, Harris 2, Raczyński 0, Mielczarek 0.

Energa Czarni Słupsk – WKS Śląsk Wrocław 84:66 (32:19, 17:19, 20:16, 15:12)

Czarni: Mateusz Jarmakowicz 20, Tomasz Śnieg 15, Joseph Taylor 15, Jordan Hulls 9, Garrett Stutz 8, Michał Nowakowski 7, Roderick Trice 5, Marcin Dutkiewicz 5, Jarosław Mokros 0, Wojciech Jakubiak 0, Szymon Długosz 0.

Śląsk: Danny Gibson 21, Nikola Malesevic 16, Paweł Kikowski 7, Robert Skibniewski 5, Radosław Hyży 5, Jakub Parzeński 5, Dominique Johnson 4, Michał Gabiński 3, Krzysztof Sulima 0.

Wydarzenia i ciekawostki XVI kolejki:

– W 4. kwarcie meczu ze Stelmetem Rosa rzuciła aż 39 punktów i wygrała tę odsłonę różnicą aż 21 punktów, a mimo to przegrała mecz.
– Kotwica Kołobrzeg w 1. kwarcie meczu z Asseco zdobyła tylko 4 punkty – to najgorszy wynik tego sezonu w całej TBL.
– AZS Koszalin w 1. kwarcie meczu z Anwilem zdobył tylko 8 punktów (najgorszy wynik zespołu w tym sezonie). Akademicy wygrali co prawda kolejne trzy kwarty, ale przegrali cały mecz – to pierwsza taka sytuacja w tym sezonie!
– Podkoszowi Czarnych zdobyli aż 50 punktów (przy 84 zespołu) przy czym ich odpowiednicy ze Śląska tylko 13.
– Serie w toku: Asseco i Stelmet wygrały czwarty mecz z rzędu, Turów zaś piąty, co jest najlepszą trwającą serią w lidze. AZS Koszalin poniósł trzecią kolejną porażkę (wszystkie mniej, niż 6 punktami), tak samo Polpharma, Kotwica przegrała natomiast już piąty mecz z rzędu Najgorszy wynik należy jednak do Jeziora – tarnobrzeżanie mają za sobą sześć kolejnych porażek.
– Sek Henry i Raymond Sykes zdobyli pierwszych 19 punktów dla zespołu i 22 z 23 w całej pierwszej połowie podczas meczu Anwil-AZS.
– W meczu z Treflem Sopot ani jeden zawodnik Jeziora Tarnobrzeg nie zanotował choćby jednej zbiórki ofensywnej!
– Kirk Archibeque w meczu ze Stelmetem zanotował aż 7 zbiórek ofensywnych!
– W tym samym meczu Korie Lucious zaliczył aż 8 strat!
– W meczu Stelmet-Rosa uzyskano dwa skrajne rezultaty +/- wśród zawodników tego samego zespołu (Rosy): Robert Witka był na minusie aż 33, Kim Adams zaś aż 29 na plusie!
– Paweł Kikowski ze Śląska w meczu z Czarnymi spudłował wszystkie 7 prób rzutów za trzy.

HIT KOLEJKI: Stelmet – Rosa

Na papierze na szlagier zapowiadały się mecze we Włocławku i Słupsku, ten pierwszy jednak stał na dość niskim poziomie (zwłaszcza w 1. połowie), ten drugi był zbyt jednostronny. Najciekawiej było w Zielonej Górze, gdzie Rosa w ciągu 10 minut odrobiła 30-punktową stratę, ale ostatecznie nie zdołała wygrać.

MVP XVI kolejki – Łukasz Koszarek (23 pkt., 12 as., 3 zb., 11/11 z wolnych)

Najlepszy rezerwowy: Mateusz Jarmakowicz (20 pkt., 3 zb., 6/7 z gry)

Piątka najlepszych XVI: Łukasz Koszarek – Saurunas Varanauskas – Fiodor Dmitriew – Mateusz Jarmakowicz – Kirk Archibeque

Druga „5″: Dusan Katnić – Sek Henry – Christian Eyenga – Joseph Taylor – Ivan Zigeranović

Trzecia „5″: Korie Lucious – Jordan Callahan – Chaisson Allen – Andrew Fitzgerald – Kevin Johnson

wyróżnienie: Paweł Leończyk, Yemi-Gadri Nicholson, Vladimir Dragicević

Polska piątka kolejki: Łukasz Koszarek – Marcin Kosiński – Paweł Leończyk – Mateusz Jarmakowicz – Seid Hajrić

Najlepsza drużyna XVI: Asseco Gdynia

Po niezłym początku i fatalnej dyspozycji na przełomie jesieni i zimy gdynianie są ostatnio w znakomitej formie – wygrali cztery mecze z rzędu i awansowali już na szóste miejsce, choć jeszcze niedawno bliscy byli dna tabeli. W Kołobrzegu upokorzyli miejscową Kotwicę pozwalając rzucić jej ledwie 4 punkty w pierwszej kwarcie, przez cały mecz kontrolowali także wynik ani na chwilę nie tracąc spokojnej przewagi. Wiele wskazuje na to, że gdynianie będą czarnym koniem sezonu!