TBL w liczbach po trzeciej kolejce

tauronWczorajszy mecz Czarnych ze Stelmetem zakończył trzecią serię rozgrywek naszej ligi. Było to obok czwartkowego spotkania Turowa z Anwilem najciekawsze starcie trzeciej kolejki TBL. Najwyższy wskaźnik eval uzyskał Nikola Jeftić z Polpharmy, który przeciwko Śląskowi uzyskał wynik 32, zdobywając 26 pkt i zbierając 13 piłek.

W pierwszym meczu sezonu Śląsk uzyskał fatalny wynik efektywności ofensywnej. Jednak w drugiej kolejce przed tygodniem już mieli najlepszy atak spośród wszystkich zespołów i można było się zastanawiać jak wypadną w kolejnym meczu. Przeciwko Polpharmie uzyskali jednak ponownie wysoki wynik – 116, który dał im trzecie miejsce. Lepiej w ofensywie zagrał Trefl, którego zawodnicy trafili 31 z 66 rzutów (47%), mieli 15 zbiórek w ataku i 11 strat. Natomiast najlepszy wynik w ostatnim meczu tej serii uzyskali Czarni Słupsk. Przeciwko obecnemu mistrzowi Polski trafili aż 58% rzutów z gry, mieli 10 zbiórek w ataku, ale na minus aż 16 strat.

Ciekawostka:
Zostając w temacie efektywności, to warto podać, że Polpharma, która nie zaznała jeszcze smaku zwycięstwa, ma efektywność ofensywną po trzech meczach 97,4. Ich nowy rozgrywający Linas Lekavičius zagrał teraz drugi mecz i przeciwko Śląskowi i Rosie rozdał 13 asyst w 52 minuty, ale z nim Polpharma w ataku zdobywa zaledwie 83.3 pkt na 100 posiadań. Jest to najgorszy wynik w drużynie obok Daniela Walla, który jednak zagrał dopiero 30 minut w tym sezonie.

Warto spojrzeć także najpierw na tabelę, a następnie na średnie uzyskiwane efektywności przez poszczególne drużyny. Otwiera ten ranking Trefl Sopot (112), a ciekawie jest w dolnej części, gdyż pięć ekip już odstaje od pozostałych drużyn. Polpharma, Kotwica, Jezioro i AZS jeszcze nie wygrały w tym sezonie i ich pozycja tutaj nie dziwi. Jednak przy nich można znaleźć Anwil, który legitymuje się bilansem 3:0 i ma na rozkładzie już Śląsk, Asseco i Turów. Jeśli włocławianie wygrywają, grając słabo, to ich rywale już powinni się ich obawiać, jak zaczną grać jeszcze lepiej.

93 – Kotwica

Problemem Anwilu do tej pory jest skuteczność. Trafili 47% rzutów za 2 i 30% za 3. Trzeba uwagę zwrócić na Seida Hajricia, który trafił 16 z 27 rzutów (59%). Zdecydowanie ten wynik drużyny obniża Dusan Katnić, który ma problemy, żeby się wstrzelić. 37% za 2 i 20% za 3 to są bardzo słabe wyniki. Do tego średnio ma 3.7 asysty przy 4.3 stratach, więc przede wszystkim od niego trzeba oczekiwać lepszej gry.