GTK Gdynia Mistrzem Polski Juniorów !

gtkJuż wczoraj stało się jasne, że sprawa złotego medalu rozstrzygnie się pomiędzy drużynami z Trójmiasta. W Półfinale Trefl Sopot pewnie pokonał gospodarzy turnieju finałowego – Czarnych Słupsk 67-40, a w drugim meczu półfinałowym zawodnicy z Gdyni okazali się lepsi od drużyny Basket Junior Poznań w stosunku 71-61. Bardzo źle w dzisiejsze spotkanie weszli gracze z Sopotu i zabrakło im czasu na skuteczny pościg w drugiej połowie i to GTK pewnie pokonało swoich rywali 84-70  i odebrało złote medale. Trefl nie mógł sobie poradzić z zespołowa grającą drużyną z Gdyni. Aż 5 zawodników po stronie wygranych zanotowało 11 i więcej punktów na swoim koncie.

Można powiedzieć, że już w każdej kategorii wiekowej drużynami, które mają najwięcej do powiedzenia są zespoły znad Bałtyku. W stawce półfinalistów spoza tego rejonu znalazła się tylko drużyna Basket Junior Poznań, która w grupie uległa Treflowi, a w półfinale GTK.

Od początku meczu finałowego to zawodnicy z Gdyni narzucili swoje tempo gry i szybko wypracowana przewaga pozwoliła im na spokojną grę i kontrolowanie wyniku. Niepokonana przez cały turniej ekipa GTK, miała w swoim składzie zbyt wiele atutów, aby pozwolić Treflowi na zwycięstwo w tym spotkaniu. Kluczowa dla losów spotkania była pierwsza połowa, w której to zawodnicy z Sopotu zostali posłani na deski, przegrywając do przerwy już 24-46.

W 3 kwarcie zawodnicy z Gdyni nieco się rozprężyli, a Trefl wygrał trzecią odsłonę różnicą pięciu oczek, zmniejszając straty do 17 punktów. W ostatniej kwarcie do odrabiania strat rzucił się zespół z Sopotu i na 3 minuty przed końcem przewaga GTK wynosiła tylko 6 oczek. 5 przewinienie zanotował jednak lider Trefla Mikołaj Witliński i musiał opuścić parkiet. Pięć punktów z rzędu zdobył Bartosz Wróbel i GTK prowadziło 80-67 na półtorej minuty przed ostatnim gwizdkiem. Z linii rzutów wolnych nie mylił się Damian Jeszke i stało się jasne, że to jego zespół wygra to spotkanie.

Nie zawiedli liderzy GTK, bo zarówno Damian Jeszke jak i Przemysław Żołnierewicz byli w świetnej dyspozycji. Ten pierwszy zanotował double-double na poziomie 14 punktów i 12 zbiórek, a Żołnierewicz zakończył spotkanie z dorobkiem 22 punktów i 9 zbiórek. Oprócz nich dobrze spisała się także para Bartosz Wróbel (18 pkt, 5 zb), Marcel Ponitka (15 pkt).

Honor przegranych próbowali ratować zawodnicy podkoszowi Grzegorz Kulka (10 pkt, 8 zb), Mikołaj Witliński(13 pkt, 15 zb) oraz rozgrywający Trefla Paweł Dzierżak (18 pkt, 9 ast), który zadebiutował już na parkietach Tauron Basket Ligi. Nie zawiódł także Adam Brenk, ale wymienieni wyżej zawodnicy, nie dostali wsparcia od swoich kolegów z ławki i musieli uznać wyższość swoich rywali.

Trefl Sopot – GTK Gdynia 67-80 (12-28,12-18,26-21, 20-17)

W spotkaniu o brązowy medal Basket Junior Poznań okazał się lepszy od gospodarzy ze Słupska, pokonując ich 72-58. Trzon drużyny z Poznania tworzą zawodnicy, którzy w kategorii U-16 zdobyli złoto Mistrzostw Polski z zespołem Kormorana Sieraków. Świetne spotkanie rozegrał, mający już za sobą debiut w PLK, Wojciech Jakubiak, ale nawet udany występ swojego lidera, nie pozwolił gospodarzom zwyciężyć w tym spotkaniu.

STK Czarni Słupsk – Basket Junior Poznań 58-72 (14-17, 17-20, 15-15, 12-20)

Czarni : Jakubiak 26 pkt, Majchrzak 10 pkt, 9 zb Rypiński 8 pkt

Basket : Szymczak 17 pkt, 5 zb, 5 ast Michalik 18 pkt Fiszer 13 pkt, Pruefer 10 pkt, 13 zb