Lampe w półfinale Pucharu Króla.

Maciej Lampe zdobył 17 punktów dla Caja Laboral Vitoria w wygranym 88:64 meczu z CAI Saragossa w ćwierćfinale Pucharu Hiszpanii koszykarzy. O awans do finału jego zespół powalczy w sobotę z Barceloną.

Polak był najlepszym strzelcem zespołu. Przebywał na parkiecie 22 minuty, trafił siedem z dziewięciu rzutów za dwa punkty, trzy z czterech wolnych, spudłował jedyny za trzy. Miał także trzy zbiórki w obronie. Całą czwartą kwartę, gdy wynik był przesądzony, przesiedział na ławce rezerwowych.

Koszykarze z Kraju Basków, którzy są gospodarzami decydującej fazy Copa del Rey, kontynuują serię zwycięstw na krajowych parkietach. Od kiedy ich trenerem został Chorwat Żan Tabak, który sezon rozpoczynał w Polsce jako szkoleniowiec Trefla Sopot, w lidze ACB nie przegrali 12 kolejnych meczów, ostatniej porażki doznali 18 listopada.

Z drużyną z Saragossy spotkali się poprzednio 20 stycznia, również w hali Fernando Buesa Arena, w 18. kolejce ekstraklasy i wygrali wówczas 74:73 (w inauguracyjnej kolejce przegrali na wyjeździe 75:88). Tym razem zwycięstwo przyszło im łatwiej.

Do hitowej konfrontacji doszło w pierwszym czwartkowym meczu 1/4 finału, w którym Barcelona Regal pokonała obrońcę trofeum Real Madryt 111:108 po dwóch dogrywkach. Zwycięzca będzie rywalem Caja Laboral w sobotniej rywalizacji o prawo gry o puchar.

W piątek odbędą się dwa pozostałe ćwierćfinały. Valencia Basket, drużyna innego reprezentanta Polski Thomasa Kelatiego, spotka się z Asefa Estudiantes Madryt, a Herbalife Gran Canaria z Uxue Bilbao Basket. Zwycięzcy utworzą drugą parę półfinałową.