Polska środa za nami..

..czyli pod lupą trenera kadry.

Od minionej kolejki bliżej przyglądamy się występom Polaków w Tauron Basket Lidze i analizujemy rosnącą formę niektórych z nich, głównie pod kątem gry w kadrze Polski. Miniona środa znów przyniosła nam kilka świetnych występów naszych rodaków. Oto piątka najlepszych z nich.

1. Nie zwalnia tempa lider asyst naszej ligi (7.4 na mecz), Robert Skibniewski. Playmaker Śląska po dwóch nie do końca udanych meczach pod względem skuteczności z gry (choć w poprzednich 3 spotkaniach asystował 30x swoim kolegom) , przypomniał o sobie w pojedynku z Kotwicą Kołobrzeg. Tym razem Skiba trafił 8 z 12 rzutów z dystansu i miał świetną skuteczność zza łuku (4/5). Tym samym pobił on swój życiowy rekord w PLK tj. 20 (przeciwko Polpakowi Świecie w barwach Śląska oraz przeciwko Zastalowi Zielona Góra w barwach Polpharmy i przeciwko Siarce w tym sezonie) . Od wtorku jego osobisty najlepszy wynik to 23 punkty a Śląsk wyraźnie ograł Kotwicę (95:68).

2. W meczu przeciwko ŁKS-owi Łódź przypomniał o sobie Marcin Dutkiewicz (notabene były klubowy kolega Skibniewskiego z Polpharmy). Dutkiewicz podobnie jak jego starszy kolega popisywał się rzutami z dystansu, notując 5 celnych prób na 7 wykonywanych rzutów. Ostatecznie okazał się on jeszcze lepszy od Skiby trafiając 9 z 11 rzutów z gry i kończąc mecz z 26pkt na koncie. 24-latek przeżywa swoje najlepsze chwile w PLK a jego średnia obecnie wynosi 9.4 pkt na mecz. Podczas obecnych rozgrywek trzykrotnie wyrównywał swój punktowy rekord sezonu – 19 oczek. Dla podopiecznego trenera Urlepa był to 16 mecz w tym sezonie, kiedy przekroczył on 10 oczek.

3. Drugi raz w tym sezonie świetnie poradził sobie na najwyższym krajowym poziomie Mateusz Bartosz z AZS-u Koszalin. 25-letni silny skrzydłowy Miliji Bogicevića, dla którego obecny sezon jest 3-cim w PLK, zanotował najlepszy mecz sezonu, zdobywając 20pkt i zbierając 14 piłek przeciwko AZS-owi Politechnice (89:72). Warto dodać, że tym samym zanotował on 3 double double w bieżących rozgrywkach i przy tym rekord punktowy. Wcześniejsze najlepsze dwucyfrowe zdobycze to mecz przeciwko Zastalowi, a nim miał on 16pkt i 11zb. 14 zbiórek to również rekord sezonu Bartosza, a pobił on 12stkę zebraną w meczu przeciwko Czarnym Słupsk.

4. Może nie aż tak imponujące statystyki punktowe odnotował niczym Skibniewski i Dutkiewicz – Łukasz Koszarek – ale rozgrywający Trefla Sopot wiedział jak się znaleźć w pojedynku z Anwilem Włocławek (67:54). Numer jeden rozgrywający kadry Polski po bardzo przeciętnej pierwszej połowie w Hali Mistrzów, dał sygnał do ataku pretendentowi do tytułu w starciu przeciwko swojemu byłemu klubowi, trafiając dwa rzuty zza łuku (akcja po akcji). Popularny Koszar zakończył spotkanie z wynikiem całkiem niedalekim od triple double (13pkt/8zb/7as). Na dziś w PLK tylko dwaj zawodnicy Śląska: Robert Skibniewski (12pkt/10as/6zb czy 17pkt/10as/6zb) i Paul Graham (19pkt/7as/6zb) zbliżali się do podobnej granicy na pozycji obrońcy.

5. Na koniec Marek Popiołek z AZS Politechnika Warszawa, który na większe liczby minut może liczyć od czasu odejścia Michała Michalaka oraz Mateusza Ponitki. 23-letni obrońca drugi mecz z rzędu bije swoje punktowe rekordy w TBL. Przeciwko AZS-owi Koszalin odnotował 16 pkt i trafił 4 z 5 rzutów za trzy punkty. Teraz, w minioną środę, przeciwko PBG Basketowi Poznań okazał się on jeszcze skuteczniejszy i trafił 5 trójek (na 7 prób) i przebił o pięć oczek (21) swój rekord życiowy. 8 na 11 z gry też robi wrażenie!

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *