Ósma wygrana Asseco Prokomu na zakończenie przygody z ligą VTB.

W swoim ostatnim meczu Zjednoczonej Ligi VTB koszykarze Asseco Prokom niespodziewanie wygrali w Sankt Petersburgu z wiceliderem grupy B Spartakiem 50:45 (5:6, 15:12, 14:16, 16:11). Gdynianie zakończyli te rozgrywki z dorobkiem ośmiu zwycięstw i tyluż porażek.

Przed tym spotkaniem koszykarze Asseco Prokom wiedzieli, że definitywnie stracili szanse na awans do dalszej fazy rozgrywek Zjednoczonej Ligi VTB. Ósme zwycięstwo odniósł bowiem Lokomotiw Kubań, który w środę wygrał u siebie właśnie ze Spartakiem 85:77. A drużyna z Krasnodaru, dzięki dwóm wygranym nad mistrzami Polski, legitymowała się lepszym od nich bilansem bezpośrednich meczów.

W pierwszym spotkaniu zespół z Sankt Petersburga wygrał w Gdyni 77:67, ale do rewanżu gospodarze przystąpili po dwóch kolejnych porażkach. Wicelider grupy B przegrał ostatnio nie tylko z Lokomotiwem, ale wcześniej także z prowadzącym w tabeli CSKA Moskwa 53:74

Gdynianie zafundowali rywalom trzecią przegraną z rzędu. Na uwagę zasługuje bardzo niski wynik, który jest efektem wyjątkowo słabej skuteczności obu drużyn. Koszykarze Spartaka trafili zaledwie 16 na 44 rzuty za dwa oraz tylko 2 z 22 za trzy. Z kolei goście zanotowali aż 23 straty.

W 23. minucie po trójce Łukasza Seweryna Asseco wygrywało 28:22, ale za chwilę po akcji Vladimira Dragicevicia było 34:28 dla gospodarzy. Trener Andrzej Adamek poprosił o czas i jeszcze przed końcem trzeciej kwarty Quinton Day dwoma wolnymi doprowadził do remisu 34:34.

W ostatniej kwarcie rosyjski zespół prowadził jeszcze 42:41, ale końcówka zdecydowanie należała do mistrzów Polski, którzy po trafieniu zza linii 6,75 metra Przemysława Zamojskiego i dwóch rzutach wolnych Jerela Blassingame’e wyszli w 39. minucie na prowadzenie 48:42. Tej różnicy Spartak nie był już w stanie odrobić.

Wynik: Spartak Sankt Petersburg – Asseco Prokom Gdynia 45:50 (6:5, 12:15, 16:14, 11:16)

Asseco Prokom: Adam Hrycaniuk 11, Jerel Blassingame 11, Przemysław Zamojski 7, Quinton Day 5, Donatas Motiejunas 5, Adam Łapeta 4, Łukasz Seweryn 3, Piotr Szczotka 2, Fiedor Dmitriew 2, Michael Kuebler.

Najwięcej punktów dla Spartaka zdobyli: Anatolij Kaszirow 8, Wiktor Keriu 7, Yotam Halperin i Patrick Beverley po 6.