Północ wygrywa Mecz Gwiazd PLK, show Biednego i Pluty

Mecz Gwiazd PLK zakończył się zwycięstwem Północy nad Południem w stosunku 151-135. Show oficjalnym zawodnikom w konkursie wsadów skradł amator i zwycięzca z ubiegłego roku Łukasz Biedny, a w konkursie rzutów za trzy emerytowana legenda polskiej koszykówki Andrzej Pluta. Mieliśmy duża luźnej gry, kilka całkiem efektownych akcji i niezłą oprawę. Wszystko trochę się dłużyło, były pewne niedociągnięcia, ale ogólnie impreza na plus.

Godzina 16:00 w katowickim Spodku rozpoczynają się eliminacje do finału konkursu rzutów za trzy – niestety nikt poza obecnymi na hali ich nie zobaczył, bo transmisja w TVP Sport rozpoczęła się dopiero o 16:45. A w konkursie działo się – wygrał Tony Weeden, a do wyłonienia drugiego finalisty były potrzebne dwie dogrywki pomiędzy kolegami z Trefla Sopot – Łukaszem Koszarkiem i Łukaszem Wiśniewskim. Ostatecznie wygrał ten pierwszy. Przed rozpoczęciem transmisji odbyły się jeszcze eliminacje do konkursu wsadów. Głównego faworyta publiczności 19-letniego Mateusza Ponitki zjadła chyba trema i trafił tylko 1 z 9 wsadów. Do finału dostała się dwójka LaMarshall Corbett i Qa’rran Calhoun. Przed meczem jeszcze Ewa Farna, bębniarze i cheerleaderki… i w końcu na parkiet wybiegły gwiazdy tego wieczoru – zawodnicy Północy i Południa.

Tak jak można było się spodziewać pierwsza połowa meczu przebiegła pod znakiem braku obrony i do przerwy mieliśmy 73-86 dla Północy. Było kilka ciekawych akcji, dobrze bawił się Krzysztof Szubarga, a jego klubowy kolega środkowy Corsley Edwards próbował nawet nietypowych dla siebie rzutów za trzy i co ciekawe trafił 1 z 2 rzutów z dystansu. Mieliśmy kilka ciekawych akcji a nad koszem fruwał Mateusz Ponitka kończąc swoje akcje efektownymi wsadami. Najlepszym strzelcem w pierwszej połowie był Daniel Kickert, który zdobył 17 punktów i trafił wszystkie trzy swoje próby zza łuku. Jedynym zawodnikiem z całej 24, który nie zdobył punktów w tej części gry był Piotr Pamuła. Ci ciekawe 2 punkty dla Południa zdobył gracz Północy Krzysztof Szubarga najwyraźniej chcąc pomóc przegrywającym kolegom.

W przerwie meczu mieliśmy finał konkursu wsadów. Show ukradł jednak jeden z jurorów czyli ubiegłoroczny zwycięstwa konkursu Łukasz Biedny, który popisał się kilkoma wspaniałymi dunkami. Corbettowi i Calhounowi wyraźnie zrzedły miny. Konkurs wygrał Qa’rran Calhoun, ale w porównaniu do mistrza Biednego jego występ był bardzo słaby. Po finalistach Łukasz Biedny jeszcze w stylu Blake Griffina zrobił wsad przeskakują nad żółtym oplem cabrio z cheerliderkami i nie było już wątpliwości kto jest najlepszym dunkerem w Polsce.

W trzeciej kwarcie zacieśnione zostały szyki obronne obu drużyn czego efektem była mniejsza liczba efektownych akcji. Trójki graczy południa pozwoliły im odrobić straty i przewaga Północy zmalała do 113-103. W przerwie przed czwartą kwartą rozegrany został finał konkursu rzutów za trzy. Organizatorzy przygotowali niespodziankę i w walce o zwycięstwo z Weedenem i Koszarkiem walczył Andrzej Pluta. Zawodnicy trafili kolejno 16, 17 i 18 trójek. Andrzej Pluta potwierdził, że jest mistrzem w tej sztuce. W czwartek kwarcie show nakręcał Josh Miller rzucając podania alley-oop do Calhouna i Karnowskiego, a najbardziej zaskoczył wszystkich podaniem do siebie o tablicę. W końcówce rozkręcił się Pamuła zdobywając 8 punktów to jednak nie pomogło Południu, które przegrało 135-151. Najwięcej punktów dla Północy zdobył Corsley Edwards – 23, a dla Południa Konrad Wysocki – 20.

MVP: Corsley Edwards

Mistrz Wsadów: Qa’rran Calhoun

Mistrz Trójek: Andrzej Pluta

Południe: Wysocki 20, Kickert 19, Ponitka 13, Hodge 13, Skibniewski 11, Karnowski 11, Chanas 10, Archibeque 10, Pamuła 8, Miller 8, Calhoun 6, Kulig 6

Północ: Edwards 23, Berisha 18, Szubarga 18, Weeden 15, Harris 14, Turek 14, Reese 12, Wiśniewski 12, Hinson 7, Dylewicz 6, Koszarek 6, Leończyk 6