Podsumowanie XV kolejki TBL

Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wydarzeń w piętnastej kolejce TBL.

Piętnasta kolejka stała pod znakiem sensacyjnego wyjazdowego zwycięstwa PBG Basketu Poznań nad dotychczasowym liderem PGE Turowem Zgorzelec. Warto też odnotować powrót po rocznej przerwie na polskie parkiety (ławki?) trenera Andreja Urlepa. Debiut dla Słoweńca okazał się udany i jego AZS Koszalin pokonał Kotwicę Kołobrzeg.

Mecz XV kolejki: W zapowiadającym się najciekawiej pojedynku transmitowanym przez TV PLK Zastal Zielona Góra musiał uznać wyższość Śląska Wrocław. Gospodarze zaczęli spotkanie lepiej i po pierwszej kwarcie prowadzili10 punktami. Później jednak Śląsk przeprowadził udany pościg i wygrał spotkanie 74:78.

Wydarzenie kolejki: Porażka Turowa Zgorzelec na własnym parkiecie z coraz lepiej grającym zespołem PBG Basketu Poznań. Świetny mecz rozegrał Damian Kulig, który zanotował 24 punkty.

Zespół XV kolejki: Drugi raz z rzędu wyróżnienie należy się zespołowi PBG Basketu Poznań, który sensacyjnie wygrał dwa ostatnie mecze z wyżej notowanymi rywalami. Poszerzenie rotacji o dwójkę nowych zawodników Niksę Nikolicia i Mateusza Bartosza poszerzyło znacznie możliwości manewru trenerowi Bogiceviciowi.

Wpadka kolejki: Czwarta porażka w pięciu ostatnich spotkaniach Turowa Zgorzelec. Zespół, który imponował w pierwszej części rozgrywek i był niepokonany przez dziewięć pierwszy kolejek wyraźnie spuścił ostatnio z tonu.

MVP XV kolejki: Damian Kulig  (PBG Basket Poznań, 24 pkt, 4 zb, 10/13 z gry, 2/3 za 3). Fantastyczny zwłaszcza w pierwszej kwarcie środkowy zespołu z Poznania poprowadził swój zespół do sensacyjnego zwycięstwa nad dotychczasowym liderem.

Najlepszy rezerwowy: David Weaver (Czarni Słupsk, 17 pkt, 6 zb, 6/6 z gry). Mimo, że wszedł z ławki był najlepszym zawodnikiem w wygranym przez Czarnych meczu z Politechniką.

Najwszechstronniejszy: J.T. Tiller (Siarka Jezioro Tarnobrzeg, 14 pkt, 10 zb, 8 ast). Rzucający obrońca Siarki pod nieobecność Josha Millera grający jako rozgrywający flirtował w tej kolejce z triple-double.

Najciekawsza statystyka: Callistus Eziukwu (AZS Koszalin) miał tylko 2 punkty w meczu z Kotwicą, ale dołożył do tego 10 zbiórek i 4 bloki. To był drugi występ środkowego z USA w TBL, w którym zanotował podebne cyfry.

Piątka na topie: Walter Hodge (22 pkt, 6 zb, 6 ast dla Zastalu), Slavisa Bogavac (19 pkt, 8 zb dla Śląska), Marcin Dutkiewicz (16 pkt, 4/6 za 3, 3 ast, 2 prz dla Koszalina), Damian Kulig (24 pkt, 4 zb dla PBG), David Weaver (17 pkt, 6 zb)

Polska piątka: Łukasz Wiśniewski (16 pkt, 4 zb, 6/6 z gry dla Trefla), Marcin Dutkiewicz (j.w.), Mateusz Ponitka (16 pkt, 4 zb, 3 prz dla Politechniki), Adam Waczyński (15 pkt, 3 zb, 4 ast, 6/6 z gry, 3/3 za 3 dla Trefla), Damian Kulig (j.w.)

Niewypały kolejki (skuteczność z gry): Łukasz Koszarek (1/7, Trefl), Jeremaine Mallett (0/4, Trefl), Aaron Cel (1/7, Turów), Jacek Sulowski (0/4, PBG), Grzegorz Arabas (0/5, Polpharma), Łukasz Wilczek (1/7, Politechnika), Jessie Sapp (2/14, Kotwica), Łukasz Wichniarz (1/7, Kotwica)