Taron Downey nowym rozgrywającym Anwilu

Downey zastępuje Nowakowskiego w składzie Emira Mutapcića.

29-letni Taron Downey mierzy 185 cm wzrostu i może występować na pozycji rozgrywającego oraz rzucającego obrońcy. We Włocławku jednak będzie dzielił swoje minuty z Krzysztofem Szubargą i przypadnie mu rola raczej kreatora, niż strzelca.

Profesjonalna kariera Downeya rozpoczęła się w roku 2005, gdy ukończył uczelnię Wake Forest. Notując przeciętnie 10 punktów i 2,5 asysty w lidze NCAA, amerykański obrońca nie miał szans na karierę w najlepszej lidze świata ani w żadnym z czołowych klubów Europy, więc wybrał budowanie swojej reputacji w słabszych ligach Starego Kontynentu.

 Grając w zespole Stepco BS Weert w sezonie 2006/2007 , Downey zdobywał przeciętnie 16,7 punktu i 7,9 asysty na mecz, zaś w play-off jego średnie wzrosły do 20 oczek i 9 asyst. Tak dobre statystyki poskutkowały transferem do drugiej ligi francuskiej, do drużyny Evreux Basket (15,7 i 3,7), skąd później powrócił do Holandii, ale tym razem do mocniejszego EiffelTowers Den Bosch.

W tym zespole Downey osiągnął swój największy sukces w karierze, a więc wicemistrzostwo Holandii i puchar tego kraju. W tamtym sezonie (2008/2009) Amerykanin zadebiutował też na arenie międzynarodowej, a dokładnie w Pucharze EuroChallenge, gdzie notował średnio 7,3 punktu i 3 asysty w 16 meczach.

Następnie amerykański playmaker przeniósł się do Belgii, do Passe-Partout Leuven, ale w trakcie sezonu zmienił otoczenie i podpisał kontrakt z francuskim drugoligowcem, Hermine Nantes Atlantique. Średnie na poziomie 15,6 punktu oraz 7,4 asysty w każdym spotkaniu sprawiły, że włodarze tego klubu nie wyobrażali sobie kolejnego sezonu bez ulubieńca tamtejszych kibiców. Downey tym samym przedłużył kontrakt i w swoim drugim sezonie dla Nantes uzyskiwał 14,8 punktu i 5,7 asysty na mecz.

Downey podpisał z Anwilem kontrakt obowiązujący do końca sezonu 2011/2012.

Info za: SportoweFakty.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *