MŚ U19 Polacy nie dają rady Australii

Polacy na zakończenie rywalizacji w grupie E przegrali 72-52 z Australią i tym samym przegrali też walkę o pierwsze miejsce w grupie. Po pierwszych dwóch kwartach wydawało się, że rywalizacja będzie bardzo wyrównana bo na tablicy widniał wynik 29-27 dla zawodników z antypodów. Jednak tym razem rywale skutecznie wykorzystali słabą grę Polaków w trzecich kwartach dając nam zdobyć zaledwie 6 punktów sami zdobywając 24.

Australia – Polska 72-52 (12-14,17-13, 24-6,19-19)

Świetne zawody rozegrał rozgrywający Australijczyków Jackson Aldrige, który rzucił nam 21 punktów. Tym razem słabiej zagrali nasi dotychczas najlepsi strzelcy Mateusz Ponitka (7 pkt, 1/7 z gry) i Michał Michalak (9 pkt, 4/13 z gry). Cały zespół rzucał na słabej skuteczności trafiając zaledwie 30% rzutów z gry. Z pewnością decydujący wpływ na taki przebieg tego spotkania miał brak naszego podstawowego rozgrywającego Grzegorza Grochowskiego. Zaskakująco wysoko przegraliśmy też walkę na deskach choć wydawało się, że przewaga dzięki naszym wysokim i utalentowanym podkoszowym będzie po naszej stronie. Zebraliśmy jednak tylko 37 piłek przy 50 zbiórkach rywali.

Najwięcej, 11 punktów, dla biało-czerwonych zdobył Piotr Niedźwiedzki i dołożył do tego 5 zbiórek i 2 bloki. Więcej z pewnością oczekiwaliśmy też od Przemysława Karnowskiego, który mecz zakończył z 6 punktami i 7 zbiórkami. Mimo iż udało nam się zatrzymać najlepszego strzelca rywali Anthonego Drmicia (6 pkt, 8 zb), to aż czterech innych graczy zaliczyło podwójne zdobycze punktowe. Igor Hadziomerovic zdobył 14 punktów, 5 zbiórek i 2 przechwyty, Mitchell Creek 12 punktów i 8 zbiórek, a Hugh Greenwood 10 punktów, po 3 zbiórki i asysty oraz 2 przechwyty. Australijczycy trafiali w tym meczu z 40% skutecznością, czyli aż o 10 punktów procentowych lepiej niż Polacy.

W tym spotkaniu więcej minut dostali rezerwowi w ekipie Jerzego Szambelana. Jednym z lepszych zawodników w polskiej reprezentacji był w tym meczu Tomasz Gielo (8 pkt, 6 zb), 5 zbiórek uzbierał Łukasz Bonarek, 4 punkty i 3 zbiórki 17-letni Daniel Szymkiewicz, a jego rówieśnik Jan Grzeliński miał 3 asysty i 2 zbiórki. Przez tą porażkę Polacy jeżeli dojdą do półfinału z bardzo dużym prawdopodobieństwem trafią tam na zespół USA. Choć sam awans do tej fazy rozgrywek trzeba będzie uznać za sukces zespołu, który jest z młodszej kategorii wiekowej.

Australia: Aldrige 21, Hadziomerovic 14, Creek 12, Greenwood 10, Drmic 6, Odigie 4, Dumovic 3, Thomas 2

Polska: Piotr Niedźwiecki 11, Michał Michalak 9, Tomasz Gielo 8, Mateusz Ponitka 7, Przemysław Karnowski 6, Daniel Szymkiewicz 4, Paweł Śpica 4, Jakub Koelner 3