Udany debiut Winnickiego, ogrywa swój były klub

Autor: Michał Kajzerek

Udana inauguracja sezonu dla koszykarzy MKS-u Dąbrowa Górnicza! Po raz pierwszy w historii dąbrowianie na własnym parkiecie pokonali Polski Cukier Toruń (89:76). Na tle swoich kolegów wyróżniali się Witalij Kowalenko oraz D.J. Shelton – obaj zostali wybrani MVP!

MKS DĄBROWA GÓRNICZA – POLSKI CUKIER TORUŃ 89:76 (23:22, 25:14, 25:22, 16:18)

Polski Cukier rozpoczął od serii 8:0, więc gospodarze od razu musieli gonić. Trener Jacek Winnicki po dwóch minutach poprosił o przerwę. MKS miał problem z graczami wychodzącymi na otwarte pozycje. Tymczasem goście grali tego dnia bez Cheikha Mbodja i Aarona Cela. Obaj zostali wyjęci ze składu przez problemy zdrowotne. Po przerwie 6 oczek z rzędu zanotowali gospodarze niwelując stratę. Po trafieniu z kontry Witalija Kowalenko, było 10:10.

Drugą kwartę dąbrowianie otwierali z prowadzeniem 23:22. Odrobili zatem straty i przymierzali się do ucieczki. Znakomicie prezentował się Kowalenko trafiając rzut za rzutem! Seria oczek skrzydłowego pozwoliła MKS-owi objąć 7-punktowe prowadzenie (29:22). W kolejnych minutach dąbrowianie kontrolowali spotkanie. Po znakomity bloku D.J.-a Sheltona i punktach Thomasa Massamby, na tablicy było już 44:32. Goście nie powiedzieli jednak ostatniego słowa.

Pierwsza połowa należała bardzo wyraźnie do MKS-u. 48:36 i kolejne dwadzieścia minut walki. Ale to Toruń lepiej otworzył trzecią kwartę i odrobił pięć punktów, m.in. po punktach Karola Gruszeckiego i Krzysztofa Sulimy (53:48). Ekipa z Zagłębia miała jednak przygotowaną odpowiedź. Po akcji z faulem, Kowalenko miał już 21 punktów! Po jeszcze jednej akcji 2+1, tym razem Bartłomieja Wołoszyna, MKS wyszedł na prowadzenie 69:51.

Ostatnie 10 minut gospodarze otwierali z prowadzeniem 73:58, ale Polski Cukier Toruń w niecałe dwie minuty zdobył 6 oczek z rzędu. Przełamanie zapewniły punkty spod kosza Pauliusa Dambrauskasa. Na 4 minuty przed końcem ekipa trenera Winnickiego prowadziła 85:71. Tego prowadzenia dąbrowianie już nie oddali i spokojnie kontrolowali przebieg spotkania. Zawsze dobrze otworzyć sezon zwycięstwem. 21 punktów Kowalenki oraz 9/9 z gry i 20 punktów, 13 zbiórek D.J.-a Sheltona.

MKS: Kowalenko 21, Shelton 20, Dambrauskas 14, Wołoszyn 11, Broussard 8, Pamuła 8, Gabiński 4, Massamba 3, Kucharek 0, Parzeński 0

Polski Cukier: Gruszecki 14, Sulima 13, Śnieg 12, Diduszko 12, Perka 11, Cosey 8, Wiśniewski 6