Johnson i Carter dają Stali półfinał

Autor: Michał Kajzerek

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski po trzech meczach pierwszej rundy play-offów pokonał MKS Dąbrowa Górnicza i awansował do półfinałów Polskiej Ligi Koszykówki. Koszykarze z Zagłębia w żadnym z meczów rywalizacji nie potrafili postawić kropki nad i. Za drużyną jednak historyczny sezon, który postawi poprzeczkę wyżej w kolejnym.

MKS DĄBROWA GÓRNICZA – BM SLAM STAL OSTRÓW WIELKOPOLSKI 76:85 (15:22, 23:14, 17:27, 21:22)

Dąbrowianie zaczęli mocno, bo od narzucenia na alley-oop dla Laimonasa Chatkeviciusa, ale to BM Slam Stal objęła prowadzenie 8:4 po trójce Aarona Johnsona. Goście trafili swoje trzy pierwsze próby z dystansu. Początek należał do graczy z Ostrowa, którzy byli 8/8 z gry. Po kolejnej trójce, tym razem Marca Cartera było 20:11. Gospodarze próbowali odpowiedzieć, zmniejszając straty po wsadzie Witalija Kowalenko. Po pierwszych 10 minutach różnica wynosiła 7 punktów.

W pierwszych minutach drugiej odsłony, prowadzenie do 10 punktów zwiększył Johnson po akcji z faulem. Dąbrowianie mieli spore problemy w defensywie. W przeszło dwie minuty MKS wykorzystał limit fauli, ale zryw pozwolił ekipie z Zagłębia zmniejszyć stratę do 4 oczek (26:30). Za chwilę akcja 2+1 Jeremiah Wilsona i już różnica tylko jednego punktu. Prowadzenie gospodarzom dał Przemysław Szymański po trafieniu z dystansu (33:31)! Stal odpowiedziała celną prób z prawego rogu Łukasza Majewskiego, ale to ekipa z Zagłębia po 20 minutach prowadziła 38:36.

Drugą kwartę koszykarze Drażena Anzulovicia wygrali 23:14, jednak trzecią kwartę lepiej otworzyła Stalówka. Po punktach Roberta Tomaszka wyszła na prowadzenie 45:42. Kwarta była wymianą ciosów, ale to Dąbrowa goniła rywala. Po punktach spod kosza Mateusza Kostrzewskiego goście prowadzili różnicą 5 punktów. Ta odsłona należała do ostrowian. Przed ostatnimi 10 minutami BM Slam Stal prowadziła 63:55, co oznaczało poważne wyzwanie dla gospodarzy.

Trójka Wesleya zmniejszyła stratę do 5 punktów na 7 minut przed końcem. Na tym poziomie mecz przeciągał się o kolejne minuty. Miejscowi gonili, ale Stal cały czas znajdowała sposób na ucieczkę. Na dwie minuty przed końcem, poprawka Kerrona Johnsona po próbie w kontrze Marcina Piechowicza pozwoliła zejść do 2 oczek (71:73), ale odpowiedź ekipy Emila Rajkovicia była bezlitosna. Trójka Marca Cartera i akcja z faulem Aarona Johnsona zakończyła serię. MKS Dąbrowa Górnicza odpadł z rywalizacji w play-offach.

MKS: Wieczorek 0, Johnson 21, Piechowicz 5, Wilson 11, Pamuła 2, Wołoszyn 10, Chatkevicius 5, Kowalenko 4, Szymański 5, Wesley 13

BM Slam Stal: Johnson 25, Ochońko 0, Szewczyk 0, Nikołow 5, Chanas 5, Majewski 12, Carter 17, Tomaszek 5, Kostrzewski 12, King 4