Śląsk wygrywa turniej im. Mieczysława Łopatki

slask_wroclawZwycięstwem Śląska Wrocław zakończył się III Międzynarodowy Turniej o Puchar Mieczysława Łopatki. W decydującym meczu gospodarze pokonali Khimik Južne 74:72. Trzecie miejsce zajął PGE Turów Zgorzelec, zaś czwarte – BK Děčín. Tytuł MVP trafił do skrzydłowego Witalija Kowalenki, a najlepszym strzelcem turnieju został środkowy Jarvis Williams (łącznie 37 punktów).

Spotkanie Turowa po raz kolejny trzymało kibiców w napięciu do ostatnich akcji. Wczoraj zgorzelczanie minimalnie ulegli Khimikowi Južne 77:79, jednak dziś to do nich uśmiechnęło się szczęście. W pojedynku z Děčínem przez większość czasu wynik oscylował wokół remisu. Turów nie potrafił wypracować sobie bezpiecznej przewagi nad czeskim rywalem.

Polacy odskoczyli dopiero w trzeciej odsłonie, zdobywając siedem punktów przewagi. Trzy minuty przed końcem serię 7:0 zanotowali jednak gracze Pavla Budinsky’ego, którzy objęli prowadzenie. Największy wkład w dobrą grę drużyny miał kapitan – Jakub Houška zaliczył dziś double-double złożone z 23 „oczek” oraz 10 zbiórek. Końcówka należała jednak do zgorzelczan. Głównie dzięki świetnej grze Daniela Dillona (18 punktów, 8 „desek”), przygraniczny zespół wygrał ostatecznie 82:78. Tym samym, Turów zajął trzecią, a BK Děčín czwartą lokatę w klasyfikacji końcowej.

PGE Turów Zgorzelec – BK Děčín 82:78 (22:19, 15:18, 26:19, 19:22)

Punkty dla Turowa: Kostrzewski 20 (1), Dillon 18 (1), Karolak 12, Harris 7, Tatum 7 (1), Novak 6, Niedźwiedzki 6, Marek 5, Gospodarek 1.

Punkty dla Děčínu: Houška 23 (1), Jelínek 15 (1), Stria 12 (2), Bosák 8, Vyoral 6, Šiška 6, Landa 4, Ježek 4.

Przed kolejnym meczem znów byliśmy świadkami okazjonalnej uroczystości. Uhonorowani zostali wybitni gracze Śląska lat 90., czyli złotej dekady w historii klubu. WKS zdobył wtedy 7 Mistrzostw Polski, a wszyscy zaproszeni do „Orbity” bohaterowie tamtych lat mają w swojej kolekcji w sumie… 63 medale Mistrzostw Polski! Legendarny trener Śląska z tego wspaniałego okresu – Mieczysław Łopatka – postanowił wyróżnić: Roberta Kościuka, Dariusza Parzeńskiego, Jarosława Zyskowskiego, Radosława Czerniaka, Wojciecha Błońskiego, Mirosława Kabałę, Jerzego Kołodziejczaka, Jarosława Krysiewicza, trenera Arkadiusza Konieckiego oraz – nieobecnych w hali – Andrzeja Wierzgacza i Piotra Nizioła. Wszyscy zostali uhonorowani pamiątkowymi trofeami oraz owacją na stojąco.

Starcie o triumf w turnieju nie rozpoczęło się po myśli wrocławian, którzy szybko pozwolili Ukraińcom zbudować przewagę. Odrobienie strat zostało okraszone kilkoma bardzo efektownymi akcjami Amerykanów z drużyny gospodarzy. Maurice Sutton oraz Rashad Madden świetnie zablokowali rzuty przeciwników, Sutton z Williamsem popisali się mocnymi wsadami, a Brandon Heath trafił z połowy boiska równą z syreną kończącą pierwszą połowę! Swoje „trójki” dołożyli do tego bracia Kulonowie i do przerwy Khimik prowadził tylko 35:34.

Grą Śląska dobrze dyrygował wspomniany Heath, który na początku trzeciej ćwiartki celnym rzutem z dystansu wyprowadził WKS na pierwsze prowadzenie, 37:35. Kwarta należała jednak do duetu Madden-Kowalenko. Pierwszy akcjami „2+1”, zaś Ukrainiec z polskim paszportem – rzutami zza łuku co chwilę zdobywali punkty, których w samej trzeciej odsłonie uzbierali aż 19. Dzięki nim przed decydującą kwartą Śląsk prowadził 62:54.

Przez ostatnie minuty gry gospodarze roztrwonili wcześniejszą przewagę. Na 18 sekund przed końcem Khimik miał piłkę i tylko jedno „oczko” straty. Na szczęście, wrocławianie zaprezentowali świetną obronę, zebrali piłkę i dzięki celnemu rzutowi wolnemu Michała Jankowskiego, tryumfowali 74:72. Pierwszy raz w swojej krótkiej historii Puchar Mieczysława Łopatki został w domu! Podopieczni trenera Mihailo Uvalina wywalczyli go, choć w meczu nie zagrali narzekający na drobne urazy Kamil Chanas i Anthony Smith.

WKS Śląsk Wrocław – Khimik Južne 74:72 (10:19, 24:16, 26:19, 12:18)

Punkty dla Śląska: Kowalenko 16 (3), Williams 15, Madden 14 (2), Heath 10 (2), Jankowski 8 (1), N. Kulon 4 (1), M. Kulon 3 (1), Stawiak 2, Sutton 2.

Punkty dla Khimika: Frazier 21 (2), Shaw 20, Koniev 12 (2), Petrov 10, Riabchuk 3 (1), Sidorov 3, Antypov 2, Goncharov 1.