Podsumowanie IV kolejki TBL

To miał być mecz kolejki:

Stelmet Zielona Góra – AZS Koszalin (91:79)

Miała to być konfrontacja dwóch najlepszych skrzydłowych PLK ostatnich lat, a skończyło się na wyraźnej wygranej faworytów do tytułu Mistrza. Stelmet zdobył swoją przewagę na przestrzeni II i III kw (+19) a przy okazji zatrzymał koszalinian na poziomie 9 pkt w samej II kwarcie. Zbalansowany atak zespołu Andrzeja Adamka przyniósł rzostrzygnięcie meczu po 30 minutach, przy popisach strzeleckich Chrisa Burtta (19), Quintona Hosley’a (16) i Łukasza Koszarka (16). Z drugiej strony, tylko dwóch graczy dorównywało poziomem w/w trójce – Qyntel Woods (24pkt i 15zb) i Goran Vrbanc (20pkt i 4x3pkt). Dla koszalinian była to pierwsza porażka w sezonie, z kolei dla Stelmetu trzecia wygrana na starcie sezonu.

Podsumowanie:

Lucky looser – Dominique Johnson (31pkt i 12/13 z gry) i LeMarshall Corbett (34pkt i 11/18 z gry)

Trafienie kolejki:

Mantas Cesnauskis – w ostatnich 40 sekundach pojedynku Śląska z Energą Czarnymi, ex kapitan Czarnych Panter przekozłował ¾ boiska, następnie wykorzystał zasłonę Aleksandara Mladenovića i zadał decydujący cios rywalowi, trafiając z 5 metra. Po tym ciosie gospodarze już nie mieli większych szans na wyrównanie spotkania.

Drużyna czwartej kolejki – Stelmet Zielona Góra

Podopieczni Andrzeja Adamka wreszcie zagrali na miarę zielonogórskich oczekiwań i nie dali szans niepokonanym po trzech kolejkach Akademikom. Na przestrzeni drugiej kwarty, wygranej 25:9 , gospodarze potyczki odskoczyli rywalom na 13 oczek i nie oddali prowadzenia do końca 40 minuty meczu. Nie dali się też zaskoczyć Qyntelowi Woodsowi, mocno pilnowanego w pierwszej połowie przez Quintona Hosley’a (tak naprawdę Woods poprawiał swoje statystyki, kiedy losy meczu były już rozstrzygnięte). Stelmet pokazał zespołową grę i aż pięciu graczy trenera Adamka zanotowało co najmniej 15 oczek na koncie. Obok Łukasza Koszarka (16pkt i 7as) i Steve’a Burtta (19pkt i 6as) do punktujących dołączyli budzący się z przeciętności – Aaron Cel (15pkt i 5zb), Daniel Johnson (15pkt i 6zb) oraz Quinton Hosley (16pkt-5zb-5as-3przech). Wygrana

Szaleni strzelcy w IV kolejce: Przemysław Zamojski (Stelmet, 0/5), Craig Williams (Jezioro, 1/8 z gry), Michał Michalak (Trefl, 3/12), Jamaar Diggs (Polski Cukier, 2/11)

Szaleni strzelcy po 4 kolejkach: 0/17 za trzy punkty Alan Czujkowski

Najlepsza piątka IV kolejki: A.J. Walton (23pkt i 5as) – Kwamain Mitchell (33pkt i 7przech) – LeMarshall Corbett (34pkt) – Quinton Hosley (16pkt-5zb-5as-3przech) – Damian Kulig (15pkt-11zb-3blk)

Seria trwa:

– drugie z rzędu, ligowe, double-double zanotował Damian Kulig (15pkt i 11zb przeciwko Twardym Piernikom)
– cztery z rzędu zwycięstwa na starcie rozgrywek mają ekipy PGE Turowa Zgorzelec i WKS Śląska Wrocław
– Steve Burtt w każdym z czterech kolejnych spotkań trafił co najmniej dwa rzuty z dalekiego dystansu (przeciwko AZS-owi po raz pierwszy zszedł poniżej 40% – trafiając 3 z 8 trójek)
– Kwamain Mitchell (Polfarmex Kutno) po raz drugi z rzędu przekroczył 30 punktów w jednym meczu (33)
– Darrell Harris w dwóch z rzędu meczach odnotował 14 lub więcej zbiórek. Przeciwko Asseco i Anwilowi zanotował 30 odskoków i jego średnia z czterech spotkań to 11.8

Przełamanie:

Paweł Kikowski po bardzo słabym początku sezonu i statystykach rzutowych na poziomie 27% nieco bardziej otworzył się (5/13) i w pojedynku przeciwko Anwilowi , z 19pkt, poprowadził Wilki Morskie do premierowej wygranej w TBL.
MKS Dąbrowa Górnicza po 22 latach wygrała pierwsze spotkanie w najwyższej klasie rozgrywkowej (109:101 przeciwko Jezioru Tarnobrzeg).

Z nimi jedziemy na Eurobasket 2015:

Damian Kulig, z 15pkt-11zb-3blk przeciwko Twardym Piernikom
Aaron Cel , z 15pkt i 5zb przeciwko AZS-owi
Łukasz Koszarek , z 15pkt i 7as przeciwko AZS-owi

Kandydat do opuszczenia PLK: Mariusz Niedbalski (już poza Włocławkiem, bilans z Anwilem 0-4), następny (?) Deonta Vaughn

MVP 4. Kolejki – Kwamain Mitchell – przed tygodniem przegrał w Zgorzelcu, windując jednak rekord sezonu do 38 pkt. Tym razem przeciwko Wikanie zdobył 33 oczka i 7 przechwytów i poprowadził Polfarmex do drugiego zwycięstwa w rozgrywkach.

Najlepszy rezerwowy 4. kolejki – Jakub Koelner (MKS Dąbrowa Górnicza, 19pkt i 7/10 z gry)