Znamy rywali Polaków w eliminacjach do Eurobasketu 2015

Dziś w Barcelonie odbyło się losowanie grup w eliminacjach do przyszłorocznego Eurobasketu. Polska losowana z drugiego koszyka trafiła do grupy C, w której zmierzy się reprezentacją Niemiec, Austrii i Luksemburga. Spośród 26 ekip rozstawionych w 7 grupach do turnieju finałowego na Ukrainie awansuje 13 zespołów – zwycięzcy grup i 6 najlepszych drużyn, które zajmą 2. miejsce.

Walkę o miejsce w Eurobaskecie 2015 reprezentacja Polski pod wodzą nowego trenera – Mike’a Taylora rozpocznie 10.08 podejmując u siebie Niemców. Poniżej pełny terminarz kwalifikacyjnych spotkań.

10.08.2014 r. – Polska – Niemcy

13.08.2014 r. – Luksemburg – Polska

17.08.2014 r. – Austria – Polska

20.08.2014 r. – Niemcy – Polska

24.08.2014 r. – Polska – Luksemburg

27.08.2014 r. – Polska – Austria

Teoretycznie bój o pierwsze miejsce w grupie C stoczyć powinny reprezentacja Niemiec i Polski. Prezydent niemieckiej federacji – Ingo Weissman nie wykluczył udziału największej gwiazdy naszych zachodnich sąsiadów, Dirka Nowitzkiego, dla którego prawdopodobnie może to być jeden z ostatnich Eurobasketów. Niewątpliwie występ Nowitzkiego byłby dobrym sprawdzianem dla naszego skrzydłowego, Macieja Lampe, który podobnie jak Niemiec poza grą tyłem do kosza dysponuje dobrym rzutem z dystansu i półdystansu.

Najważniejszym zawodnikiem w reprezentacji Austrii jest bardzo dobrze znany w Polsce Rasid Mahalbasic. Słoweniec z austriackim paszportem przez cały poprzedni sezon spędził w Gdynii, gdzie w barwach Asseco średnio w każdym meczu zdobywał 11 punktów i 6.8 zbiórki. Podczas eliminacji do zeszłorocznego Eurobasketu Mahalbasic rzucając blisko 17 oczek w każdym spotkaniu poprowadził austriacką reprezentację do 3 zwycięstw w 11 meczach.

Teoretycznie najsłabszym z rywali Polaków będzie Luksemburg, który raczej będzie „chłopcem do bicia” w walce z resztą stawki. Liderem reprezentacji Luksemburgu jest 24-letni Christopher Jones. Mierzący 1.86 skrzydłowy w reprezentacyjnej koszulce notuje średnio 14.3 punktu i 3.8 zbiórki w każdym meczu. Luksemburg na przestrzeni 19 lat wygrał 4 z 62 meczów w ramach Mistrzostw Europy. Dwa lata temu reprezentacja Luksemburga mierzyła się z Niemcami. Oba pojedynki przegrała różnicą kolejno 48  i 28 punktów.

Grupa A: Islandia, Wielka Brytania, Bośnia i Hercegowina

Grupa B: Bułgaria, Izrael, Czarnogóra, Holandia

Grupa C: Austria, Polska, Niemcy, Luksemburg

Grupa D: Białoruś, Macedonia, Belgia, Dania

Grupa E: Portugalia, Gruzja, Czechy, Węgry

Grupa F: Słowacja, Szwecja, Łotwa, Rumunia

Grupa G: Szwajcaria, Rosja, Włochy

 

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *