Trefl Sopot – Stabill Jezioro Tarnobrzeg 87:59
Asseco Gdynia – Kotwica Kołobrzeg 81:87
PGE Turów Zgorzelec – Polpharma Starogard Gdański 86:64
Śląsk Wrocław – Energa Czarni Słupsk 67:65

Wydarzenia piątego dnia:

Stelmet Zielona Góra zdemolował Rosę w Radomiu, wygrywając już w pierwszej kwarcie 28:9! Kamil Chanas (6/7 z gry) i Craig Brackins okazali się najlepszymi strzelcami gości, zdobywając po 14 pkt. 11pkt-5as-5zb dodał Erving Walker, który przy udanym spotkaniu z Galatasaray Stambuł w Eurolidze ma w nogach najlepszy tydzień w Winnym Grodzie. Dla Rosy 16 oczek ustrzelił były podkoszowy Stelmetu – Kirk Archibeque.

Premierową wygraną w nowym sezonie, przy okazji debiutu trenerskiego Gaspera Okorna, zanotowali Akademicy z Koszalina. Jeszcze do przerwy gra AZS-u wołała o pomstę do nieba, a goście wyraźnie prowadzili 42:31. Na nieszczęście Miliji Bogicevića kontuzji, wskutek z zderzenia z Arturem Mielczarkiem, nabawił się Dusan Katnić. Absencja Katnića, przy malejącej skuteczności przyjezdnych (0/9 Mateusza Kostrzewskiego) i rosnącej gospodarzy przyniosła upragnioną wygraną miejscowym graczom. Do wygranej AZS zaprowadził amerykański tercet – Sek Henry (21pkt, 5przech, 5as i 4zb) – Raymond Sykes (20pkt i 5zb) – LaceDarius Dunn (19pkt i 7zb). Wśród Rottweilerów wyróżniał się Keith Clanton, z 21pkt i aż 7 stratami.

Trefl po bardzo jednostronnym widowisku wyraźnie ograł Stabill Jezioro i nie dał szans na zwycięski debiut Arkadiuszowi Papce. Druga kwarta wygrana przez sopocian 27:15 dała solidne postawy pod trzecią wygraną gospodarzy. Double double Pawła Leończyka z 18pkt i 10zb stanowiło największe osiągnięcia po stronie miejscowych. Z drugiej strony 17 oczek zanotował Andrew Fitzgerald.

Kotwica, zgodnie z naszymi przewidywaniami, ograła Asseco i odniosła drugą wygraną z rzędu. Wśród podopiecznych Dariusza Szczubiała prym wiódł (znów) Karron Johnson, autor 20pkt i 7zb. Świetnie sekundował mu Jordan Callahan, zdobywca 16pkt-7as-4zb. Kotwica świetnie sobie radziła na dalekim dystansie, trafiając 11 z 20 rzutów trzypunktowych. Wśród graczy gospodarzy najlepiej radził sobie A.J. Walton, mający na koncie 18pkt i 9as, ale też 6 strat piłki. Piotr Szczotka pokusił się o dublet z 17pkt i 13zb.

Trzecim spotkaniem, bez historii, podczas piątej kolejki, okazał się nierówny bój Turowa z Polpharmą, w którym dwie pierwsze kwarty zamknęły jakiekolwiek nadzieje na wygraną gości (52:23). 18pkt i 9as Łukasza Wiśniewskiego oraz 13pkt-7zb-5as J.P. Prince’a wystarczyło gospodarzom do łatwej wygranej.

HIT KOLEJKI: w końcu we Wrocławiu Śląsk po bardzo emocjonującej i zaciętej końcówce ograł swojego byłego szkoleniowca Andreja Urlepa. Dwa rzuty trzypunktowe (jeden z dodatkowym osobistym) Pawła Kikowskiego (10pkt), podczas końcówki czwartej kwarty, mocno przyczyniły się wygranej miejscowych. Ponadto bardzo udanie zaprezentował się Danny Gibson (17pkt-6as-5zb). Wśród przeyjzdnych najwyraźniej prezentował się Keith Wright, autor 13pkt i 6zb. Zawiódł dobrze pilnowany przez Gibsona – Roderick Trice (tylko 7pkt ale aż 13zb). Była to pierwsza porażka Energi Czarnych w nowym sezonie. Debiut Kirila Fesenki nie nastąpił, ale center ma być gotowy na następny pojedynek w Radomiu.

MVP V KOLEJKI: Sek Henry (AZS Koszalin, z 21pkt-5as-5przech-4zb)

NAJLEPSZY REZERWOWY: ex equo Raymond Sykes (AZS Koszalin, z 20pkt i 5zb) i Paweł Leończyk (Trefl Sopot, z 18pkt i 10zb)

PIĄTKA V KOLEJKI (tylko wygrani): Danny Gibson – Sek Henry – Karron Johnson – Paweł Leończyk – Raymond Sykes

POLSKA PIĄTKA 5 DNIA: Łukasz Wiśniewski – Kamil Chanas – Paweł Kikowski – Piotr Szczotka – Paweł Leończyk