Wysoka porażka Stelmetu, w Hiszpanii

Stelmet Zielona Góra przegrał w Maladze z Unicają 68:101 (19:24, 13:31, 20:25, 16:21) w meczu 2. kolejki grupy C Euroligi koszykarzy. W pierwszym spotkaniu mistrz Polski uległ we własnej hali Bayernowi Monachium 73:94.

Koszykarze Stelmetu po raz drugi okazali się wyraźnie słabsi od euroligowego rywala, tym razem 9. drużyny hiszpańskiej ligi ACB minionego sezonu. Hiszpanie zdominowali walkę pod tablicami (41:29), wymusili na mistrzach Polski aż 19 strat (sami mieli osiem). Wysoką przewagę wypracowali defensywą, kontratakami i rzutami z dystansu (trafili dziewięć razy).

W pierwszej kwarcie zielonogórzanie przegrywali różnicą 11 punktów (13:24), ale w końcówce zdołali zmniejszyć straty i po dziesięciu minutach Malaga prowadził tylko 24:19. W drugiej kwarcie gospodarze nie dali żadnych szans mistrzom Polski – dobrze bronili, utrudniając zdobywanie punktów liderom Stelmetu – Christianowi Eyendze, Przemysławowi Zamojskiemu i Łukaszowi Koszarkowi. Tę partię Hiszpanie wygrali 31:13 i w 18. minucie prowadzili aż 52:27.

Zdeprymowani mistrzowie Polski w drugiej połowie nie podjęli walki, nie potrafili też wykrzesać z siebie energii. Koszykarze z Malagi bronili nadal agresywnie i powiększali systematycznie przewagę. Zmiany dokonywane przez trenera Stelmetu Mihailo Uvalina nie przynosiły korzyści drużynie. Jedynym solidnym graczem zielonogórzan był czarnogórski środkowy Vladimir Dragicevic – trafił 9 z 11 rzutów za dwa punkty oraz dwa wolne, miał także pięć zbiórek.

W trzeciej kwarcie gospodarze trzykrotnie prowadzili różnicą 26 punktów, a w końcówce ostatniej części Unicaja prowadził nawet 101:66.

W trzeciej kolejce mistrz Polski zmierzy się na własnym parkiecie z mistrzem Włoch MDP Siena.

Unicaja – Stelmet Unicają 101:68 (24:19, 31:13, 25:20, 21:16)

Unicaja: Nik Caner-Medley 20, Mindaugas Kuzminskas 15, Zoran Dragic 12, Fran Vazquez 11, Jayson Granger 10, Earl Callowey 9, Sergi Vidal 7, Vladimir Stimac 6, Carlos Suarez 5, Rafael Hettsheimer 4, Domantas Sabonis 2, Dejan Todorovic 0;

Stelmet: Vladimir Dragicevic 20, Przemysław Zamojski 14, David Barlow 8, Christian Eyenga 6, Marcin Sroka 5, Kamil Chanas 5, Adam Hrycaniuk 4, Aaron Cel 2, Erving Walker 2, Craig Brackins 2, Łukasz Koszarek 0;