Połowinki w PLK (8/13) – Zastal Zielona Góra

Półmetek rozgrywek Tauron Basket Ligi już za nami, więc zapraszamy na kolejną analizę dokonań drużyn w sezonie.  Po 7. poprzednich podsumowaniach przyszedł czas na zespół z Winnego Grodu – Zastal Zielona Góra.

 

 

 

 

 

 

Drużyna: Zastal Zielona Góra (6. miejsce w tabeli TBL)

Trener: Tomasz Jankowski (drugi sezon; bilans 7-5)

Istotne mecze wygrane: 70:69 we Wrocławiu, 77:63 we Włocławku, 72: 67 w Słupsku

Istotne mecze przegrane: 103:104 u siebie z ŁKS-em, 87:89 u siebie z Treflem, 83:92 w Kołobrzegu

Ogólny bilans spotkań wygranych i wyjazdowych, na trudnym terenie z przegranymi spotkaniami w samej końcówce jest na zero..

Oczekiwania przedsezonowe: z racji dalszego pozostawienia Tomasza Jankowskiego na stanowisku pierwszego szkoleniowca liczono, że jego autorski skład z liderem poprzedniego sezonu Walterem Hodgem będzie w stanie walczyć o czołową czwórkę w sezonie zasadniczym, a dalej może nawet o medale Mistrzostw Polski. Wiele obiecywano sobie po osobie podkoszowego Phoenix Suns, Ganiego Lawala, który jak wiemy już opuścił Polskę.

Liderzy: Gani Lawal (średnie: 16.5pkt i 11.7zb oraz 1.4blk) i Walter Hodge (17.4pkt i 6.2as na mecz).

Zawód: Marcin Sroka (4.8pkt w spotkaniu to jego najgorsza średnia podczas całej kariery w PLK) i Uros Mirković (5.8pkt na mecz i skuteczność 22% za trzy punkty to również najsłabsze średnie Serba w TBL od czasu pojawienia się w naszej lidze).

Transfery: na plus – to na pewno pozostawienie w składzie Waltera Hodge oraz sprowadzenie kolejnych wartościowych Polaków do osoby Jakuba Dłoniaka. Mowa tutaj o Kamilu Chanasie (9.8pkt) i Piotrze Stelmachu (10.7pkt). Na minus – w/w Marcin Sroka i Uros Mirković.

Atak: 81.5 średnio w spotkaniu

Obrona: 80.0 pkt traconych na mecz

Mocne punkty: Walter Hodge (drugi asystujący w lidze oraz trzeci strzelec ligi), Gani Lawal (no 1. zbierający ligi, ponadto czwarty strzelec i czwarty blokujący PLK). Tuż za nimi solidnie prezentujący się i regularnie punktujący na poziomie 10 oczek – Kamil Chanas i Piotr Stelmach.

Słabe punkty: rezerwowy rozgrywający Marcin Flieger (34% z gry, 24% za trzy, ponadto mało efektywny w kreowaniu akcji w momencie zejścia z parkietu Hodge’a). Ponadto Marcin Sroka i Uros Mirković.

Oczekiwania na II rundę: wygrane w co najmniej 7 spotkaniach (choć zaczęło się od niespodziewanej porażki w Poznaniu) by zostać w grze o miejsca 3-4. Zastal przede wszystkim musi wygrać rewanżowe boje ze Śląskiem, ŁKS-em, Siarką, Kotwicą czy Politechniką.

Co można poprawić a co/kogo należy zmienić? Przede wszystkim należy poprawić defensywę zespołu bo mimo, że zespół gra ładnie dla oka to stanowczo traci zbyt wiele punktów. Widać to przy wynikach spotkań ze słabszymi ekipami PLK jak ŁKS (104), Kotwicą (92) czy Polpharmą (82). Sternicy klubu też powinni się zastanowić nad sprowadzeniem jeszcze jednego wartościowego podkoszowego w miejsce Marcina Sroki i Urosa Mirkovića, gdyż sam Kirk Archibeque może nie wystarczyć do zastąpienia Ganiego Lawala. Niestety sezon w NBA mocno pokrzyżował plany klubu z Zielonej Góry.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *