Polska kadra wzięła rewanż na reprezentacji Izraela

Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała Izrael 75:72 w inauguracyjnym spotkaniu turnieju w Antwerpii. Biało-czerwoni zrewanżowali się za porażkę w Trydencie 65:81 w towarzyskim meczu przed wrześniowymi mistrzostwami Europy. Podopieczni Dirka Bauermanna wygrali drugą połowę różnicą 12 oczek, pozwalając Izraelowi zdobyć tylko 11 punktów w ostatniej kwarcie.

W niedzielę Polacy zmierzą się z Belgami, a w poniedziałek z Włochami. Potem czeka ich turniej w Lublinie (23-25 sierpnia), w którym ich rywalami będą Ukraińcy, Brytyjczycy i Szwedzi.

Biało-czerwoni zagrali bez Marcina Gortata, który w niedzielę przyleci z USA po rehabilitacji stopy kontuzjowanej podczas sezonu zasadniczego NBA.

Spotkanie było zacięte i wyrównane, choć w pierwszych 20 minutach przewagę mieli koszykarze z Izraela.  Nasz zespół ratowały dystansowe trafienia Michała Ignerskiego (dwa w drugiej odsłonie) . W połowie drugiej kwarty prowadzili już 11 punktami – 34:23. Polacy spisywali się jednak lepiej niż w turnieju w Trydencie. Najwięcej problemów sprawiał im koszykarz Houston Rockets, Omri Casspi, zdobywca 24 pkt.

W drugiej części , skuteczniej grający podopieczni trenera Dirka Bauermanna zaczęli lepiej bronić, co pozwoliło zniwelować straty i objąć minimalne prowadzenie po rzutach wolnych Przemysława Zamojskiego w 28. minucie (59:57).

W ostatniej części na parkiecie dominowali Polacy. Kolejne dobre spotkanie rozegrali Maciej Lampe i Michał Ignerski, asystami popisywali się Łukasz Koszarek, Thomas Kelati i Krzysztof Szubarga. To właśnie po rzucie zza linii 6,75 m tego ostatniego prowadzili 69:65.

Zawodnicy z Izraela zmniejszyli straty do punktu (73:72), ale rzuty wolne wykonywane pewnie przez Szubargę na 14 sekund przed końcem przypieczętowały sukces. Rywale próbowali doprowadzić do remisu, ale obydwa rzuty z dystansu m.in. Casspiego były niecelne.

Polska – Maciej Lampe 18, Michał Ignerski 15, Krzysztof Szubarga 11, Thomas Kelati 7, Łukasz Koszarek 7, Przemysław Zamojski 7, Mateusz Ponitka 4, Adam Hrycaniuk 4, Adam Waczyński 2, Przemysław Karnowski 0, Tomasz Gielo 0, Łukasz Wiśniewski 0, Damian Kulig 0, Michał Chyliński 0.

Najwięcej dla Izraela: Omri Casspi 24, Lior Eliyahu 18, Yaniv Green 8.

Wynik: Polska – Izrael 75:72 (21:21, 12:21, 26:19, 16:11)