Premierowa wygrana PGE Turowa w Eurocup 2014/2015

turow_zgorzelecMistrz Polski wygrał w PGE Turów Arenie z Baloncesto Sevilla 87:84 w swoim drugim meczu Pucharu Europy koszykarzy w grupie „L”. To pierwsza wygrana Mistrzów Polski w rozgrywkach. O zwycięstwie zgorzelczan zadecydowała pewna ręka Nemanji Jaramaza (13pkt), który trafił ważny rzut w finałowej minucie meczu. Nie byłoby tej wygranej , gdyby nie świetnie dysponowany Damian Kulig (19pkt), dziurawiący seryjnie kosz rywali w końcówce drugiej kwarty ( 8 oczek z rzędu).

Kulig był wyróżniającym się graczem PGE Turowa i zdobył 19 punktów oraz zebrał 7 piłek, grając przeciwko bardzo wysokim środkowym Sewilli (215 i 217 centymetrów).

Bohaterami meczu w zaciętej i wyrównanej końcówce byli jednak Vlad-Sorin Moldoveanu i Nemanja Jaramaz. Serb na niespełna minutę przed końcem trafił rzut z półdystansu, który dał zgorzelczanom dwa punkty przewagi. Moldoveanu natomiast trafił trzy z czterech rzutów wolnych. Obaj zdobyli po 13 punktów i mocno przyczynili się do pierwszego zwycięstwa w Pucharze Europy.

Zgorzelczanie wyciągnęli wnioski z trzech porażek na początku roku. Przez większość spotkania to Mistrzowie Polski prowadzili i nawet gdy przeciwnicy odrabiali straty, podopieczni Miodraga Rajkovića dzięki mądrej grze kontrolowali spotkanie. Sporo gracze PGE Turowa zawdzięczają Mardy’emu Collinsowi.

Collins zaliczył ważną asystę w ostatniej minucie meczu, kiedy to po jego podaniu trafił Damian Kulig. Dodatkowo rzucił 16 punktów i przy słabszej formie Tony’ego Taylora przejął rolę rozgrywającego.

Koszykarze z Sewilli zaprezentowali się w Zgorzelcu bardzo dobrze. Ten zespół przegrał po raz dziewiąty z rzędu, ale nie należy zapominać, że to drużyna występująca w najsilniejszej lidze w Europie – hiszpańskiej ACB. Niezłe zawody zagrali środkowi Kristaps Porzignis (8 punktów i 8 zbiórek) oraz Pierre Oriola (15 punktów i 5 zbiórek), którzy sprawiali obronie Turowa ogromne problemy.

Zgorzelczanie mają przed sobą tydzień na przygotowanie do meczu trzeciej rundy Eurocup. Do PGE Turów Areny przyjedzie wtedy Telenet Ostenda, w którego składzie znajdują się J.P. Prince i Mateusz Ponitka.

Wynik: PGE Turów Zgorzelec – Baloncesto Sewilla 87:84 (26:27, 24:16, 16:16, 21:25)

PGE Turów Zgorzelec: Damian Kulig 19, Mardy Collins 16, Michał Chyliński 15, Nemanja Jaramaz 13, Vlad-Sorin Moldoveanu 13, Filip Dylewicz 4, Ivan Zigeranovic 4, Tony Taylor 3, Aleksander Czyż 0;

Baloncesto Sewilla: Ben Woodside 17, Pierre Oriola 15, Guillermo Hernangomez 12, Alex Urtasun 12, Kristaps Porzingis 8, Ondrej Balvin 8, Berni Rodriguez 5, Derrick Byars 3, Xavier Thames 2, Nikola Radicevic 2.