Lampe ograł Kelatiego, wygrana Waczyńskiego

treflKoszykarze Barcelony z Maciejem Lampe w składzie odnieśli w niedzielę tysięczne zwycięstwo w hiszpańskiej lidze ACB. W 9. kolejce pokonali u siebie 90:70 UCAM Murcia Thomasa Kelatiego.

Z dwóch reprezentantów Polski lepszy występ w bezpośredniej konfrontacji ich zespołów odnotował Kelati, który rozpoczął mecz w pierwszej piątce Universitad Catolica de Murcia, grał 23 minuty i zdobył dziewięć punktów (trafił trzy z sześciu rzutów za trzy), miał dwie zbiórki w obronie, dwie asysty, przechwyt i stratę.

Lampe, który w minioną niedzielę nie zagrał w lidze ani przez chwilę, a w dwóch poprzednich meczach zdobywał po 20 punktów, tym razem przebywał na parkiecie Palau Blaugrana dziewięć minut. W tym czasie zdobył dwa punkty, wykorzystując obydwa wolne, spudłował rzut za dwa, zebrał dwie piłki w obronie i popełnił stratę.

Najwięcej punktów dla zwycięzców uzyskał Alex Abrines – 24, a dla pokonanych Jose Angel Antelo – 12.

Barcelona jest pierwszym zespołem, który w zawodowej lidze ACB, czyli od 1983 roku, odniósł tysiąc zwycięstw. Wyprzedza w tym zestawieniu Real Madryt – 940 wygranych.

W klasyfikacji wszech czasów, uwzględniającej także wcześniejszą rywalizację o mistrzostwo kraju, lepsi są jednak Królewscy, którzy wygrali 1471 spotkań, przy 1367 zwycięstwach klubu z Katalonii.

W sobotę Rio Natura Monbus Obradoiro Adama Waczyńskiego pokonała na własnym parkiecie Baloncesto Sevilla 88:77. Reprezentant Polski w 11 minut zdobył sześć punktów – wszystkie z rzutów wolnych, które wykonywał ze stuprocentową skutecznością. Ponadto spudłował po jednym rzucie za dwa i trzy punkty, miał zbiórkę w obronie i asystę.

Barcelona (bilans 8 zwycięstw – 1 przegrana) zajmuje drugie miejsce w tabeli za niepokonanym dotychczas Realem. UCAM i Rio Natura mają taki sam dorobek (5 wygranych – 4 porażki).