Podsumowanie XVIII kolejki TBL

Po dwutygodniowej przerwie, spowodowanej finałem Pucharu Polski, rozgrywki wznowiła nasza ukochana TBL. Osiemnasta już kolejka nie obfitowała co prawda w szczególnie dużo emocjonujących starć, ale doszło w niej do kilku bardzo interesujących rozstrzygnięć. W najciekawszym meczu Mistrzowie Polski, Stelmet, dopiero po dogrywce pokonał w Zielonej Górze świeżo upieczonych zdobywców Pucharu Polski, Śląsk Wrocław 81:69, choć goście bardzo bliscy byli sprawienia sporej niespodzianki. Cenne zwycięstwa wyjazdowe odniosły z kolei Trefl Sopot, który wygrał w Kołobrzegu z Kotwicą 72:59 (dla gospodarzy była to już siódma porażka z rzędu!), a Turów w Słupsku pokonał dołujących ostatnio Czarnych 78:71. Od dna odbił się z kolei ekipy z Tarnobrzega i Starogardu Gdańskiego – Jezioro wygrało bowiem z Anwilem 90:80, a Polpharma równie nieoczekiwanie rozprawiła się z AZS-em Koszalin 85:81 i praktycznie wybiła z głowy Akademikom marzenia o górnej szóstce. W kończącym kolejkę spotkaniu Rosa pokonała w Radomiu Asseco 72:59, czym zapewniła sobie wyraźne prowadzenie w peletonie drużyn ubiegających się o to upragnione, szóste miejsce po pierwszym etapie.
Liderem wciąż Stelmet, ale Trefl i Turów czają się tuż za plecami obrońców tytułu…

Piłki i kosz

WYNIKI:

Energa Czarni SłupskPGE Turów Zgorzelec 71:78 (23:15, 19:23, 10:22, 19:18)

Energa Czarni: Trice 19, Stutz 13, Hulls 12, Dutkiewicz 9, Śnieg 6, J. Taylor 5, Zimmerman 4, Nowakowski 3, Jarmakowicz 0, Mokros 0.

PGE Turów: Prince 22, Kulig 17, Dylewicz 11, Karolak 8, M. Taylor 7, T. Taylor 6, Zigeranović 4, Stelmach 3, Krestinin 0.

Stelmet Zielona Góra – Śląsk Wrocław 81:69 (21:12, 13:23, 23:14, 9:17, d. 15:3)

Stelmet: Zamojski 16, Dragicević 14, Brackins 12, Koszarek 7, Cel 7, Chanas 7, Sroka 6, Cesnauskis 3, Eyenga 3.

Śląsk: Gibson 14, Miller 10, Johnson 10, Gabiński 9, Kikowski 7, Mroczek-Truskowski 5, Malesević 5, Hyży 3, Sulima 2.

Polpharma Starogard Gdański – AZS Koszalin 85:81 (20:27, 19:17, 24:15, 22:22)

Polpharma: Kevin Johnson 18, Ovid Varanauskas 18, Grzegorz Kukiełka 17, Maciej Strzelecki 10, Courtney Eldridge 8, Michael Hicks 8, Nikola Jeftic 2, Daniel Wall 2, Marcin Kosiński 2, Łukasz Paul 0.

AZS: Sek Henry 33, Lace Darius Dunn 19, Bartłomiej Wołoszyn 11, Jeff Robinson 6, Piotr Dąbrowski 3, Darrell Harris 3, Maciej Raczyński 2, Artur Mielczarek 2, Cezary Trybański 2.

Stabill Jezioro TarnobrzegAnwil Włocławek 90:80 (23:17, 23:19, 22:22, 22:22)

Stabill Jezioro: Nowakowski 21, Fitzgerald 20, Allen 14, Goffney 9, Krajniewski 7, Doaks 6, Łukasiak 6, Hamilton 5, Patoka 2.

Anwil: Dulkys 18, Mijatović 15, Pamuła 14, Hajrić 14, Kostrzewski 10, Sokołowski 8, Witliński 0.

Kotwica Kołobrzeg – Trefl Sopot  59:72 (12:19, 22:19,11:15,14:19)

Kotwica: Callahan 23, Parks 12, Bigus 9, Arabas 9, Ciechociński 6,  Lasota 0.

Trefl:  Waczyński 16, Leończyk 15, Brembly 12, Buterlevicius 12, Nicholson 12, Vasilliauskas 3, Roszyk 2, Michalak 0, Jeter 0, Stefański 0.

Rosa RadomAsseco Gdynia 72:59 (22:18, 23:12, 14:15, 13:14)

Rosa: Lucious 13, Archibeque 13, Dłoniak 10, Jeszke 8, Łączyński 7, Majewski 6, Zalewski 6, Radke 5, Adams 2, Witka 2.

Asseco: Dimitriew 21, Galdikas 10, Frasunkiewicz 9, Szczotka 8, Seweryn 6, Walton 3, Szymański 2, Matczak 0, Kowalczyk 0.

Wydarzenia i ciekawostki XVIII kolejki:

– Serie w toku: Stelmet wygrał szósty mecz z rzędu, Turów zaś siódmy, co jest najlepszą trwającą serią w lidze. Polpharma przerwała serię czterech kolejnych porażek, Jezioro zaś aż siedmiu, natomiast Kotwica natomiast przegrała już po raz siódmy z rzędu!
– W meczu Stelmet-Śląsk każda z pięciu części gry (wliczając w to dogrywkę) zakończyła się różnicą przynajmniej ośmiu punktów. To pierwszy taki mecz w tym sezonie.
– Cała dziesiątka zawodników Rosy, która pojawiła się na boisku w meczu z Asseco, zdobyła punkty.
– Kirk Archibeque w meczu z Asseco zebrał aż 7 piłek w ataku.
– W meczu z Treflem na parkiecie pojawiło się zaledwie sześciu graczy Kotwicy. W związku z tym aż dwóch (Callahan, Arabas) z nich spędziło na boisku pełne 40 minut!
– W tym samym meczu Terrell Parks spudłował wszystkich sześć prób z rzutów wolnych, zebrał jednak aż 17 piłek (w tym 7b w ataku!)
– Jordan Callahan wymusił w tym samym meczu aż 11 przewinień!
– Aż trzech graczy Trefla (Jeter, Michalak, Stefański) spudłowało wszystkie swoje rzuty z gry (łącznie 0/16!), przy czym każdy z nich oddał przynajmniej cztery próby – to pierwsza taka sytuacja w tym sezonie!
– Mateusz Kostrzewski w meczu z Jeziorem zebrał aż 7 piłek w ataku.
– 17 zbiórek Kevina Johnsona i Terrella Parksa to tegoroczny rekord.
– Sek Henry rzucił w meczu z Polpharmą 33 punkty, dzięki czemu dwa najwyższe wyniki punktowe w tym sezonie należą do zawodników AZS-u (rekord – 34 punkty – należy do LaceDariusa Dunna).

HIT KOLEJKI: Stelmet – Śląsk

Dogrywki potrzebowali Mistrzowie Polski, żeby uporać się ze świeżo upieczonymi zdobywcami Pucharu Polski. Faworyzowani gospodarze fatalnie rozegrali końcówkę czwartej kwarty, dzięki czemu grający bez Roberta Skibniewskiego wrocławianie byli bardzo bliscy sprawienia sporej niespodzianki. Dogrywka pozbawiona była już jednak większych emocji – Stelmet dosłownie rozjechał w niej przyjezdnych i obronił pozycję lidera tabeli.

MVP XVIII kolejki – Kevin Johnson (18 pkt., 17 zb., 4 as., 3 bl., 7/12 z gry)

Najlepszy rezerwowy: Marcin Nowakowski (21 pkt., 5 as.)

Piątka najlepszych XVIII: Marcin Nowakowski – Sek Henry – Przemysław Zamojski – Paweł Leończyk – Kevin Johnson

Druga „5″: Łukasz Koszarek – Jordan Callahan – Fiodor Dmitriew – Andrew Fitzgerald – Kirk Archibeque

Trzecia „5″: Roderick Trice – Grzegorz Kukiełka – Mateusz Kostrzewski – Terrell Parks – Yemi Gadri-Nicholson

Polska piątka kolejki: Marcin Nowakowski – Łukasz Koszarek – Przemysław Zamojski – Mateusz Kostrzewski – Paweł Leończyk

Najlepsza drużyna XVIII: Rosa Radom

Co prawda fatalne serie porażek przerwały zarówno Jezioro Tarnobrzeg, jak i Polpharma, ale to radomianie zasługują na szczególne uznanie – w bardzo ważnym meczu pokonali bezpośredniego rywala w wyścigu o awans do górnej szóstki, Asseco, a dzięki porażkom pozostałych czterech rywali (Śląska, AZS-u, Anwilu i Czarnych) bardzo zbliżyli się do zapewnienia sobie bezpiecznej lokaty przed końcem I etapu.