„30 koszy” – lista przebojów PLK. Notowanie trzecie.

Po krótkiej przerwie w nadawaniu, wracamy z naszym nietypowym rankingiem „30 koszy”. Oto na co warto zwrócić uwagę odnosząc się do ostatnich kolejek w TBL:

1 – jedynka dla Trefla Sopot, którego to gracze dwoma imponującymi wygranymi nad AZS-em Koszalin i Kotwicą Kołobrzeg przechwycili z rąk Turowa pierwsze miejsce w tabeli PLK. Numer jeden wędruje również w ręce Bena McCauley’a za pierwszorzędny występ w Słupsku, na granicy 34oczek (jego rekord sezonu). Amerykanin to gracz najbardziej efektywny w naszej lidze (Eval 20,4). Numerem jeden jest też Jerel Blassingame za laury w postaci wyboru najlepszym graczem grudnia.

2 – dwójka dla Matta Addisona (nie gra już w Jeziorze) i Waltera Hodge’a  (Stelmet). Obaj gracze to jedyni mogący się pochwalić średnią przechwytów na poziomie dwóch w meczu lub więcej. Dwójka również należy do Dejana Borovnjaka, drugiego najlepszego po Joshu Millerze (55pkt w dwóch pierwszych meczach Siarki przed ponad rokiem) zawodnika debiutującego w PLK. Serb w dwóch pierwszych kolejkach zanotował 5o oczek.

3 – trójka dla Mindaugasa Budzinauskasa za serial trzech wygranych z Polpharmą, po wcześniejszych czterech z rzędu porażkach z najlepszymi obecnie drużynami w tabeli ligi. Trzy to również zła seria, przegranych Startu Gdynia.

4 – cztery zwycięstwa to najdłuższa obecnie seria w wykonaniu Trefla Sopot. Podopieczni duetu Niedbalski-Szablowski odnieśli cztery wyraźne wygrane nad Polpharmą, Startem, AZS-em oraz Kotwicą.

5 – pięć porażek mają na koncie radomianie i seria rozpoczęła się za pracy Mariusza Karola, a trwa też od pierwszego meczu Wojciecha Kamińskiego..

6 – szóstka należy do Aleksandra Lichodzijewskiego,  autora 6 celnych trafień za trzy punkty, podczas wygranej nad Startem. 25 oczek zdobyte w tym meczu przez silnego skrzydłowego Kociewskich Diabłów to jego rekord sezonu. Sześć asyst na mecz (lub więcej) notują przeciętnie w meczu dwaj najlepsi podjący TBL, Frank Turner (6,5) i Krzysztof Szubarga (6,4).

7 – siedem trzypunktowych rzutów trafił w pierwszej kwarcie meczu z Rosą Tony Weeden. Jego osiągnięcie oraz zdobycz 23pkt podczas pierwszej kwarty to najlepszy wynik w ostatnich latach i w jednej kwarcie. Do 15 kolejki rekordzistami byli Łukasz Koszarek, Aleksander Lichodzijewski i Arvydas Eitutavicius (po 6 celnych).

8 – Aż pięciu zawodników ligi notuje średnio w meczu 8 zbiórek. Aaron Cel, Ben McCauley, Kim Adams, Darrell Harris i Nicchaeus Doaks będą za pewne walczyć do 24 kolejki o miano najlepszego zbierającego PLK.

9 – dziewięciu graczy ligi przekracza 40% skuteczności w rzutach z dystansu, a są nimi: Zamojski, Waczyński, Pamuła, Dłoniak, Zalewski, Brandwein, Chyliński, Koszarek i Kuebler. 

10 – rekord w ilości zbiórek w ataku przeciwko Kotwicy – dziesięć – ustanowił w 14 kolejce Rasid Mahalbasić. Po 10 czap w sezonie oberwali od rywali Tony Weeden i Sean Mosley (po 9 Vasoljevic, Wojdyła i Arabas).

11 – jedenaście na jedenaście – taką skuteczność w debiucie zanotował Dejan Borovnjak, przeciwko Jezioru. Serb wyrównał tym samym rekord celnych rzutów za 2pkt, należący wcześniej do JJ Montgomery’ego. Jedenaście bloków, najwięcej w lidze, zanotował w ostatnich 5 spotkaniach Darrell Harris.

12 – najwięcej wsadów do kosza przeciwnika w obecnych rozgrywkach wykonał dotychczas center Trefla, Kurt Looby (12). Looby to numer jeden gracz pod względem skuteczności z gry, trafiający regularnie na poziomie 76%

13 – trzynaście asyst z meczu z Rosą Radom, Krzysztofa Szubargi to nowy rekord PLK w sezonie 2012-13.

14 – tylu graczy PLK rzuca na poziomie 80% lub więcej z lini rzutów wolnych. Trzech graczy Czarnych Słupsk to najliczniej reprezentowane grono danej drużyny (Brandwein, Dutkiewicz i Knutson).

15 – po piętnaście rzutów przeciętnie w meczu oddają Walter Hodge i Jakub Dłoniak, a jest to oczywiście najczęściej spośród wszystkich graczy w lidze.

16 – tylko szesnaście piłek zebrał w tym sezonie jeden z najwyższych w PLK graczy Rafał Bigus. To efekt kontuzji gracza oraz trzymania go przez trenera Cizmića na ławce rezerwowych. Bigus zablokował tyle samo rzutów co najniższy w lidze na dziś Frank Turner, tj. 1.

17 – jest to wskaźnik procentowy w rzutach zza łuku w ostatnich pięciu spotkaniach Łukasza Wiśniewskiego z AZS-u. Kadrowicz wyraźnie obniżył loty i jego niskie zdobycze punktowe odbijają się na wynikach drużyny. 17 to też rekord zbiórek w PLK, należący od 14. kolejki do Rasida Mahalabasića.

18 – najwięcej w sumie wśród podkoszowych, przechwytów zaliczył na dziś Filip Dylewicz (18).

19 – najwięcej osobistych w jednym spotkaniu, 19, wykonał Walter Hodge. Spotkanie to Stelmet przegrał, w Kołobrzegu z Kotwicą (Hodge trafił 11 z nich).

20 – blisko 20 oczek na mecz zdobywają Walter Hodge (19,8) i Jakub Dłoniak (19,67). Obu nie mógł pogodzić w składzie Mihailo Uvalin. Dłoniak trafił najwięcej dotychczas w rozgrywkach trójek aż 45. Drugi jest Tony Weeden z 36 razami. Gracz Jeziora w każdym meczu oddaje 3 celne próby.

21David Jackson i Marcin Malczyk przechwycili w sezonie po 21 piłek z rąk rywali. Najwięcej na koncie ma Walter Hodge (33).

22 – tylu zawodników w PLK rzuca średnio w meczu 12 lub więcej punktów. Po trzech graczy mają w tym składzie Anwil, Stelmet i Asseco Prokom.

23 – Levin Knutson i Grzegorz Arabas w rozgrywkach 2012-13 stracili łącznie po 23 piłki. Najwięcej strat popełnił Jerel Blassingame z APG (50).

24 – dwadzieścia cztery przechwyty i siedemdziesiąt dziewięć asyst zaliczył jak na razie w PLK Corey Jefferson. Playmaker Kotwicy jest na dziś w pierwszej szóstce podających oraz przechwytujących TBL. Drugim graczem z podobnym bytem w obu top6 jest Walter Hodge.

25 – dwudziesto pięcio letni Jawan Carter oddał jak na razie najwięcej osobistych w rozgrywkach – aż 99. Obwodowy Polpharmy trafia na 78% skuteczności, a trafia co najmniej 5 w meczu.

26 – tyle rzutów z gry, najwięcej w jednym meczu, oddali podczas 40 minut jednego meczu Sean Mosley i Walter Hodge. 126 zbiórek , najwięcej dotychczas złapał w ręce Darrel Harris. 26 bloków – najwięcej w sezonie rozdał – Yemi Gadri Nicholson.

27 – 227 najwięcej rzutów z gry oddał w tym sezonie Walter Hodge, a o 3 mniej Jakub Dłoniak. Z kolei samych rzutów za 2 pkt najwięcej w rozgrywkach trafił Ben McCauley (164). 27 rzutów wolnych na 30 wykonywanych oddał w tym sezonie Arvydas Eitutavicius mający najwyższy w lidze wskaźnik procentowy rzutów za 1pkt – 90%.

28 – tyle i najwięcej asyst wśród podkoszowych graczy rozdał dotychczas Filip Dylewicz. W statystyce najwięcej podających przewodzi w lidze Frank Turner z 98.

29 – tyle trójek oddał w PLK Alex Acker, była legenda Euroligi. Trafił 8 z nich i wrócił do domu..

30 – Ben McCauley stał się czwartym graczem w sezonie, przekraczającym granicę 30 oczek w meczu. Rekord – 35 – należy do Waltera Hodge’a. Inni dwaj z podobnymi wynikami to Oded Brandwein (31) i JJ Montgomery (30).

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *