Polska kadra U20 gotowa na ME Dywizji B

12 lipca w Sofii rozpoczną się Mistrzostwa Europy Dywizji B, w których Polska reprezentacja będzie walczyć o jedno z czterech miejsc premiowanych awansem do Dywizji A. Kadra oparta została na zawodnikach z rocznika 1993 pomimo iż występować mogą także zawodnicy z rocznika 1992. Trzon reprezentacji stanowić będą wicemistrzowie świata U17 z 2010 roku.

Rok temu kadra, której liderem był Michał Sokołowski zajęła dalekie 9 miejsce i nie liczyła się w walce o awans. Obrońca polskiej kadry znalazł się jednak w drugiej drużynie najlepszych graczy turnieju notując średnio double-double na poziomie 11,7 punktu i 11,2 zbiórki. Z tamtej kadry w składzie na tegoroczne zawody jest także Jarosław Zyskowski, który wchodząc z ławki zdobywał rok temu 5,0 punktów na mecz. W tym roku chłopacy z rocznika 1993 z pewnością będą chcieli wywalczyć awans, aby w przyszłym roku gdy będą grać w swoim roczniku powalczyć o medale ME U20.

Głównym kandydatem do awansu oprócz Polaków są także Chorwaci, którzy na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata do lat 19 zajęli 8 miejsce. W decydującym spotkaniu przegrali 82-70 z Polską, która na tych mistrzostwach uplasowała się o jedną pozycję niżej. Liderem kadry będzie z pewnością silny skrzydłowy Boris Barac, który na wspomnianych mistrzostwach zdobywał 18,7 punktu i 6,9 zbiórki na mecz. Mierzący 205 cm Chorwat grał także w ubiegłym roku na ME U20 Dywizji B, gdzie notował 10,9 punktu i 5,4 zbiórki. W kadrze nie znalazł się 18-letni Dario Sarić, który był drugim liderem kadry Chorwacji na MŚ U19 rok temu. Trener naszej kadry Mariusz Niedbalski spodziewa się, że o awans będziemy walczyć z Bułgarią i Izraelem. W pierwszej fazie rozgrywek w grupie C spotkamy się z reprezentacjami Belgii, Luksemburga, Holandii i Macedonii.