Naszkosz Ranking Siły: na półmetku II etapu rozgrywek.

Nasz Kosz

Za nami 5 kolejek w górnej szóstce oraz 8 kolejek w dolnej ósemce zespołów Tauron Basket Ligi. Osiągnęliśmy tym samym półmetek drugiej fazy rozgrywek PLK. Przeanalizujmy siłę drużyn oraz upadki i wzloty niektórych z ich. Okienko transferowe zostało zamknięte a naszą uwagę chyba najbardziej i dość nieoczekiwanie przykuł odchodzący z Zastalu Gani Lawal, który jeszcze przed paroma tygodniami miał dać Mihailo Uvalinowi większe szanse w walce o medal. W międzyczasie doszło też do zmiany trenerskiej we Włocławku, kilku potknięć Turowa Zgorzelec i byliśmy świadkami rosnącej siły Mistrzów Polski, Asseco Prokomu. Zapraszamy do podsumowania ostatnich wydarzeń i oceny czołowej ósmeki w perspektywie play offs:

P. Drużyna Ostatnie spotkania i komentarz
1 (0) Asseco Prokom Gdynialogotyp Asseco Prokom Gdynia
4-1 (2-0 u siebie i 2-1 na wyjazdach)
Zmiana trenera z Tomasa Pacesasa na Andrzeja Adamka pozwoliła Mistrzom Polski na zmianę stylu gry, na bardziej ofensywny. Większość zawodników poczuła swobodę w ataku i stało się świadkami większej intensywności gry. Trener Adamek wykorzystuje szeroką rotację oraz stawia na agresywną obronę pod bronionym koszem. Spotkania wygrane 30-punktami w Zgorzelcu i 20-punktami w derbach z Treflem były jak na razie esensją pracy szkoleniowca. jego gracze dzielą się piłką i rzucają w wolnych pozycji bez wahania. Mecze tej drużyny jak na razie ogląda się z podziwem dla zmiany stylu gry. Na plus: forma Donatasa Motiejunasa i Przemysława Zamojskiego. Na minus: porażka wyjazdowa z Zastalem. Pytanie: jak wkomponuje się do składu Mateusz Ponitka?
2 (1) Trefl Sopotlogotyp Trefl Sopot22-7 (12-2 i 10-5) Kiedy wydawało się, że gracze Karlisa Muiznieksa są gotowi na pokonanie Mistrzów Polski to doczekali się zimnego prysznicu..Lider pierwszej fazy sezonu oblał pierwszy test, jednak za ponad 2 tygodnie będzie miał szansę do rewanżu we własnej hali. Trefl w drugiej fazie przegrał 2 z 5 spotkań, a pierwsza porażka miała miejsce w Słupsku. Na plus: forma Łukaszów Koszarka (zwycięski rzut z Zastalem) i Wiśniewskiego na minus: słabsza dyspozycja rezerwowych (min. Cummingsa, Malleta i Stefańskiego oraz bezbarwnego KuzminskasaPytanie: czy Trefl stać na wygranie drugiej części sezonu?
3 (3) Zastal Zielona Góralogotyp Zastal Zielona Góra18-11 (10-4 i 8-7) Miejsce na pudle utrzymał team Mihailo Uvalina min. za trzy wygrane (Asseco Prokom, Czarni i Turów) z ostatnimi medalistami sezonu 2010-11. Gani Lawal miał pomóc w walce o europejskie Puchary a tymczasem zaczął grymiasić i kaprysić. Efekt, numer jeden center PLK opuścił naszą ligę i raczej nigdy do niej nie wróci. Awaryjnie ściągnięto Thomasa Mobley”a – jednak czy to jest porządany transfer do Winnego Grodu? In plus: forma Waltera Hodge”a (38pkt) In minus: wyraźna porażka z Anwilem, którego potrafili ograć w pierwszej fazie sezonu. Pytanie: czy Walter Hodge wytrzyma trudy długiego sezonu?
4 (4) Anwil Włocławeklogotyp Anwil Włocławek19-10 (11-3 i 8-7) 3-2; We Włocławku od czasu objęcia sterów przez Krzysztofa Szablowskiego. Pozycja w rankingu mogłaby być trzecia, gdyby nie porażka na swoim parkiecie (tylko 3 porażki u siebie Rottweilerów w sezonie), z Turowem. Co ciekawe manerw taktyczny z wstawieniem do piątki Seida Hajrića za Corsley”a Edwardsa przyniósł oczekiwane w obronie efekty. Powrót do gry po kontuzji Dardana Berishy (eksplozja w ataku z Czarnymi) też miała dodatni wpływ na wygrane spotkania. Tak naprawdę do szczęścia zabrakło wygranego ostaniego meczu. Na plus: postawa Hajrića oraz Berishy, przy przerwanej serii porażek. Na minus: 2 ostatnie mecze Edwardsa (2 i 6pkt).Pytanie: czy zmiana w klubie Zbigniewa Polatowskiego na Arkadiusza Lewandowskiego wpłynie dobrze na zespół i czy znajdzie jakieś odbicie już w tym sezonie?
5 (5) Energa Czarni Słupsklogotyp Energa Czarni19-10 (12-3 i 7-7) 0-3 to bilans trzech ostatnich spotkań ekipy Czarnych Panter. 3 marca i dwoma punktami wygrali ostatni mecz w lidze gracze D. Adomaitisa. Porażki z Asseco Prokomem, Anwilem (u siebie) i w Zielonej Górze przy następnych 2 wyjazdowych meczach z Treflem i Turowem może oznaczać mocny krach w dół tabeli czołowej szóstki. Na dodatek za trzy kolejki Czarni podejmą będące w wysokiej formie Asseco ProkomPlusów brak. Minusy: słabsze dni Darnella Hinsona, nierówna gra Stanley”a Burrella oraz już nie taka mocna defensywa (w pierwszej fazie sezonu tracili ok 75 pkt a teraz 80!). Pytanie: czy Dainius Adomaitis zostanie w Słupsku na kolejny sezon?
6 (2) Turów Zgorzeleclogotyp PGE Turów Zgorzelec18-11 (9-6 i 9-5) Porażka 18 oczkami u siebie z Zastalem. Następnie przegrany wyjazd w Słupsku, dwoma. Przegrana u siebie (4 w sezonie z tą drużyną) z Treflem. Kompromitacja przed własną publicznością w meczu z Mistrzem Polski (-30). Efekt: spadek w tabeli na piatą pozycję ex equo z Zastalem. Posada Jacka Winnickiego zawisła na włosku a sternicy klubu by ratować twarz zatrudnili Arthura Lee oraz Damiana Kuliga. Plusy: brak Minusy: lecąca w dół forma niezawodnego dotychczas Kickerta, brak lidera na obwodzie i słaba gra rozgrywających, w końcu znak firmowy czyli obrona zespołu również zostawia wiele do życzenia. 1-4 w drugim etapie. Pytanie: czy zwlonienie Johna Edwardsa było dobrym ruchem i czy pracy nie straci Giedris Gustas?
7 (6) logotyp Śląsk WrocławŚląsk Wrocław 20-12 (9-5 i 11-7) Śląsk przegrał na wyjeździe w Koszalinie i Tarnobrzegu ale oba te mecze były grane na styku. Ponadto, zgodnie z zakładanym w klubie planem zwyciężył w 5 spotkaniach. Mimo odejścia Qa”rrama Calhouna i kontuzji Akselisa Vairogsa, wrocławianie prezentują się nad wyraz dobrze. Imponują produktywnością Robert Skibniewski, Paul Graham i Slavisa Bogavac, którzy śrubują kolejne statystyki (asyst, punktów czy double-double). Plusem dla klubu jest Mistrzostwo Polski juniorów wywalczone przez min. Piotra Niedźwiedzkiego (MVP turnieju) i Jakuba Koelnera. W pamięci kibiców zostanie mecz z PBG Basketem i upragnione 10 000 punktów Adama Wójcika. Na plus: wyjazdowa wygrana w Starogardzie i 33pkt Grahama, oraz 5 na 7 spotkań z double double Bogavaca. Minus: porażka w Tarnobrzegu i 0-20 podczas 4kw. Pytanie: czy Wrocław i Przemysław Koelner będzie miał szczęście przy znaleznieniu sponsora na przyszły sezon?
8 (7) AZS Koszalinteam logotype17-15 (10-6 i 7-9) Spodziewałew się większej liczby zwycięstw Andreja Urlepa w II fazie. AZS ciagle ma problemy w meczach wyjazdowych i zostaje drużyną własnej hali. Porażki z Siarką i Kotwicą na dziś skazują zespół z Pomorza na rywalizację z numerem pierwszym z czołowej szóstki i wiele wskazuje na to, iż może on trafić na Mistrzów Polski.  Na plus: ciągle wysoka forma weterana, Igora Milicica. Przebłysk Mateusza Jarmakowicza. Na minus: Nierówna dyspozycja w ataku Lamonta McIntosha. Pytanie: Czy Andrej Urlep mimo awansu do play offs zostanie w Koszalinie na kolejny sezon?
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *