Trzecia wygrana Asseco Prokomu w lidze VTB

Koszykarze Asseco Prokom pokonali w Gdyni po dogrywce Lietuvos Rytas Wilno 74:73 (9:11, 21:25, 14:6, 19:21, d. 11:10) w swoim siódmym spotkaniu grupy B Zjednoczonej Ligi VTB. Było to trzecie zwycięstwo mistrzów Polski w tych rozgrywkach.

Było to niezwykle zacięte, aczkolwiek nie stojące na najwyższym poziomie spotkanie. O zwycięstwie Asseco przesądził w dogrywce pochodzący z Kowna Litwin Donatas Motiejunas.

W 11. minucie był jeszcze remis 11:11, ale później zaczęła się stopniowo zaznaczać przewaga gości, którzy w 19. minucie po rzucie Predraga Samardziskiego wygrywali 31:22. Tuż przed końcem drugiej kwarty gdynianie po trafieniu za trzy Przemysława Frasunkiewicza zmniejszyli przewagę rywali tylko do trzech punktów – było 30:33.

Ostatnie słowo w pierwszej połowie należało jednak do koszykarzy z Wilna. Niemalże równo z ostatnim gwizdkiem takim samym rzutem popisał się rozgrywający Tyrice Rice. W kluczowych akcjach meczu amerykański rozgrywający nie był jednak już tak skuteczny.

Początek trzeciej kwarty należał do gości, którzy po trzecim trafieniu zza linii 6,75 metra Steponasa Babrauskasa wyszli na prowadzenie 39:33. Przez kolejne cztery minuty zespół ze stolicy Litwy nie zdołał powiększyć swojego dorobku, co wykorzystali mistrzowie Polski, którzy po trójce Olivera Lafayette’a wygrywali w 28. minucie 41:39.

W ostatniej kwarcie oba zespoły grały bardzo nierówno. Przy prowadzeniu gdynian 58:55 osiem punktów z rzędu zdobyli goście, ale później zawodnicy Prokomu doprowadzili do remisu 63:63. W ostatniej akcji w posiadaniu piłki byli koszykarze Lietuvosu, jednak Rice nie zdołał przechylić szali zwycięstwa na rzecz swojego zespołu.

Kiedy w dogrywce było już 72:66 dla ekipy trenera Tomasa Pacesasa wydawało się, że nic nie jest w stanie odebrać jej wygranej. Tymczasem 17 sekund przed końcem po dwóch osobistych Lawrence’a Robertsa zrobiło się 73:72 dla rywali.

Na prowadzenie 74:73 gospodarze wyszli po trafieniu Motiejuanasa, kiedy do zakończenia dogrywki zostało sześć sekund. W tym czasie litewska drużyna nie zdołała odpowiedzieć celnym rzutem, a w ostatniej akcji ponownie zawiódł najskuteczniejszy w zespole gości Rice.

Asseco Prokom Gdynia: Donatas Motiejunas 16, Oliver Lafayette 14, Jerel Blassingame 13, Przemysław Frasunkiewicz 11, Łukasz Seweryn 6, Adam Łapeta 6, Piotr Szczotka 6, Adam Hrycaniuk 2, Przemysław Zamojski, Michael Kuebler, Fiedor Dmitriew.

Najwięcej punktów dla Lietuvosu: Tyrice Rice 19, Renaldas Seibutis i Steponas Babrauskas po 12.