Zmiana trenera w Koszalinie. Andrej Urlep wraca do PLK!

Kolejne podejście słoweńskiego trenera.

Pasmo czterech porażek z rzędu zespołu Tomasza Herkta przedłużone w minioną sobotę w Starogardzie Gdańskim zmusiło włodarzy koszalińskiego klubu do zmiany trenera. Na jutrzejszej konferencji prasowej oficjalnie dowiemy się, iż z zespołem pożegna się Tomasz Herkt a jego następcą będzie trener-legenda PLK, Słoweniec Andrej Urlep.

Urlep, 54-letni Słoweniec od czternastu lat związany jest z polską ekstraklasą. Pracował z takimi klubami jak: Śląsk Wrocław, Anwil Włocławek, Basket Kwidzyn i Turów Zgorzelec. Ze swoimi zespołami sięgnął po pięć tytułów mistrza kraju – cztery ze Śląskiem Wrocław i jeden z Anwilem Włocławek oraz dwa wicemistrza i awans do półfinału Pucharu Saporty.

Urlep ma za sobą również staż w klubie NBA Toronto Raptors. 12 maja 2006 został nominowany na stanowisko trenera męskiej reprezentacji Polski. Z reprezentacją wywalczył po raz pierwszy od dziewięciu lat awans do turnieju finałowego Mistrzostw Europy 2007. Podczas mistrzostw Starego Kontynentu biało-czerwoni przegrali wszystkie trzy mecze (66:74 z Francją, 52:70 z Słowenią i 70:79 z Włochami). Po mistrzostwach Urlepa na fotelu trenera kadry zastąpił Muli Katzurin.

Praca Słoweńca w PLK to seria wzlotów a następnie upadków. Potrafił on wykrzesać wiele dobrego z zespołów Anwilu Włocławek czy Śląska Wrocław (zdobywając medale Mistrzostw Polski) promując wielu obcych nam wcześniej graczy do roli gwiazdy drużyny min. Tomas Pacesas, Michael Wright, Armands Skele, Janis Blums, Robert Witka, Oliver Stević, Michael Kuebler wiele zyskali na pracy z nim.   

Niestety po przygodzie z reprezentacją Polski jego osoba straciła na wartości i wszystko co najlepsze, wydawało sięz  że jest już za nim (mówiło się o konflikcie w kadrze i braku szacunku trenera do graczy) . Następny udany okres (od listopada 2008) to szybka przebudowa Basketu Kwidzyn (przejął zespół w trakcie rozgrywek) i imponująca seria wygranych z drużyną, która z tygodnia na tydzień ogrywała coraz to mocniejsze zespoły jak Turów oraz Anwil.. Pod koniec sezonu  jednak Urlep zaczął odpuszczać spotkania by trafić na teoretycznie łatwiejszego rywala i by ostatecznie przegrać w pierwszej rundzie play offs 2009 z Czarnymi Słupsk.

Potem był jeszcze epizod w Turowie Zgorzelec (2009-2010), za zwolnionego trenera Obradovića, ale bez sukcesu..

Czy czekają nas większe zmiany w Koszalinie niż tylko trenerska? O tym za pewne dowiemy się na dniach. Jedno jest pewne, powrót tego trenera doda kolejnego, ciekawego smaczku w lidze! Powodzenia!!

Pin It

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *