Podsumowanie trzeciej kolejki TBL.

TBL pędzi bardzo szybko do przodu i za nami już trzecia kolejka. Największą niespodzianką było zwycięstwo AZS Politechniki Warszawskiej nad Polpharmą Starogard Gdański. Derby Dolnego Śląska rozegrane po trzyletniej przerwie na swoją korzyść rozstrzygnęli gracze Turowa Zgorzelec. Co wydarzyło się w innych spotkaniach i którzy zawodnicy się wyróżnili?

Wyniki trzeciej kolejki:

Anwil Włocławek – Trefl Sopot 72:71 (15:18, 12:17, 20:18, 25:18)

AZS Koszalin – PBG Basket Poznań 91-88 (19-25, 14-27, 34-17, 24-19)

Siarka Jezioro Tarnobrzeg – Kotwica Kołobrzeg 81-84 (23-26, 27-11, 15-20, 16-27)

Polpharma Starogard Gdański – AZS Politechnika Warszawska 64:75 (17:23, 16:17, 20:20, 11:15)

PGE Turów Zgorzelec – Śląsk Wrocław 77:56 (21:20, 16:15, 22:8, 18:13)
Energa Czarni Słupsk – ŁKS Łódź został przełożony na 30 XI – 18.30

Pauzował – Zastal Zielona Góra

Mecz kolejki: Anwil – Trefl 72-71. Włocławscy koszykarze przystępowali do tego meczu z nożem na gardle. Po porażce w fatalnym stylu z ŁKS-em, nie mogli sobie pozwolić na kolejną wpadkę. Przez całe spotkanie strona dominującą był jednak Trefl. Świetna gra Łukasza Koszarka i prowadzenie przez ponad 39 minut nie pozwoliło odnieść kolejnej wygranej sopocianom. W ostatnich 60 sekundach za trzy trafiali Dardan Berisha i w najważniejszym momencie Krzysztof Szubraga. Posada trenera Mutapcica została póki co uratowana.

Wydarzenie kolejki: Wygrana AZS Politechniki Warszawskiej z Polpharmą na wyjeździe. Pogrążeni w kryzysie starogardzianie przegrali trzeci kolejny mecz i spadli na dno ligowej tabeli. Zawodnicy ze stolicy udowodnili, że nie trzeba inwestować wielkich pieniędzy żeby stworzyć ciekawy, potrafiący walczyć zespół. AZS wykorzystał słabość Polpharmy, ale nie to jest ważne. Cieszy to, że liderami stołecznej drużyny byli bardzo młodzi: Piotr Pamuła (15 pkt, 6-14 FG, 4 prz.) i Mateusz Ponitka (14 pkt, 4-8 FG). Z tej wiktorii cieszy się cała Polska, poza Starogardem oczywiście.

Wpadka kolejki: Utrata 20-punktowego prowadzenia przez PBG Poznań i porażka z AZS Koszalin. Kiedy do przerwy poznaniacy prowadzili 52-33,zgromadzeni na trybunach kibice przecierali oczy ze zdumienia. Skutecznie grali Damian Kulig i Aleksander Lichodzijewski. AZS rozpoczął jednak druga połowę od runu 13-0 i stopniowo zaczął odrabianie strat, aby ostatecznie wygrać. Mimo straty takiej przewagi i uznania tego wydarzenia za wpadkę kolejki,należą się także brawa dla PBG. Zespół Miliji Bogicevica gra tak naprawdę w szóstkę, a Djorde Micic nie opuścił parkietu nawet na sekundę. W takiej sytuacji ciężko nawiązać wyrównaną walkę.

MVP: George Reese (AZS Koszalin) – 27 pkt, 11-18 FG, 4-4 FT, 6 zb, 3 ast, 3 prz. Weteran koszalińskiego zespołu imponował zwłaszcza w drugiej połowie, kiedy AZS włączył piąty bieg i rozpoczął zakończone sukcesem odrabianie strat. Gry tyłem do kosza od Reese’a mogłoby się uczyć większość koszykarzy polskiej ligi.

Najwszechstronniejszy: Zarko Comagic (PBG Basket) – 33 min, 17 pkt, 7zb, 4 ast, 3 prz.

Najciekawsza statystyka: Wojciech Barycz (Siarka) 0-7 za trzy, 1-11 z gry przeciwko Kotwicy; Slavisa Bogavac (Śląsk) 3-11 z gry. W całym sezonie w sumie 3-21 (14%); Reginald Holmes (Kotwica) Amerykanin w pierwszych dwóch meczach trafił zaledwie 6 z 30 rzutów z gry. Na początku meczu przeciwko Siarce wydawało się, że trener kołobrzeżan zabronił mu rzucać. Rzucał bardzo mało, a co najważniejsze trafił decydujący o wygranej swojej drużyny rzut za trzy. Tym razem 4 z 7 jego prób dotarło do celu.

Rezerwowy kolejki: Daniel Kickert (Turów) 14 min, 16 pkt, 7-9 FG,

Najlepszy debiut: Jakub Koelner (Śląsk) 7 min, 2 ast, 1 zb. To wyróżnienie może wielu zaskoczyć, ale młody zawodnik z Wrocławia udowodnił, że warto stawiać na polskich juniorów. Wyszedł na parkiet w drugiej kwarcie przeciwko wicemistrzowi Polski bez żadnych kompleksów. Rozdał dwie efektowne asysty i spisał się o niebo lepiej od Amerykanina Paula Grahama, który tak jak szybko przyjechał do naszego kraju, tak samo z niego prawdopodobnie wyjedzie.

Pierwsza piątka: Łukasz Koszarek (18 pkt, 10 ast.) – Piotr Pamuła (15 pkt.) – George Reese (27 pkt, 6 zb.)  – Darrell Harris (23 pkt, 13 zb.) – Corsley Edwards (22 pkt, 9 zb.)

Polska piątka: Łukasz Koszarek – Piotr Pamuła – Mateusz Ponitka (14 pkt.) – Adam Waczyński (17 pkt, 4 zb.) – Damian Kulig (20 pkt, 5 zb.).

Najgorsza piątka: Ivan Koljevic (Polpharma, 12 min, 1-3 FG, 1 ast, 2 str, -21) – Jamelle Horne (Trefl, 14min, 0-3 FG) – Michael Hicks (Polpharma, 4-14 FG) – Slavisa Bogavac (Śląsk, 31 min, 3-11 FG) – Wojciech Barycz (Siarka, 1-11 FG)